بررسی بازی Doom | قهرمان های جهنمی

0

در «دووم» (Doom) دنیایی را خواهید دید پر از شیاطین ریز و درشت، انفجارهای مهیب و آتش سوزان جهنم. چهره‌های آشنایی را خواهید دید که با چشمانی که خون جلوی‌شان را گرفته در چشمان‌تان زل زده و نعره‌ی خشم سر می‌دهند. بازی کردن دووم جدید دقیقاً همان لذت ناب قسمت‌های اول و دوم این مجموعه‌ی به‌یادماندنی در دهه‌ی ۱۹۹۰ را تداعی می‌کند، تجربه‌ای که ترس و وحشت در هر گوشه و کنارش کمین کرده به همراه اسلحه‌خانه‌ای که کمی این ترس و وحشت را کم‌رنگ‌تر می‌کند،با نکست فور گیم همراه باشید.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

محیط های فوق العاده زیبا در بازی Doom همیشه شمارا سرگرم میکنند

اما این دووم جدید سریع‌تر و پرزرق‌وبرق‌تر از جد بزرگوارش است. مبارزه‌های‌اش چالش‌برانگیزتر هستند و موسیقی هوی متال‌اش هم رگ‌های‌تان را در رودی خروشان از آدرنالین غرق می‌کند. بازی Doom از همان ابتدا دو مساله را روشن می‌کند. یک، شخصیت اول بازی Doom به دنیا آمده تا هیولاهای جهنمی را بکشد. دو، او از هیچ راهی برای رسیدن به این هدف‌اش دریغ نمی‌کند. باید فک‌های زیادی را از سر هیولاها جدا کرده و بدن‌های زیادی را به رگباری از گلوله مهمان کنید. این صحنه‌های خفن چاشنی عنوانی هستند که در باطن بسیار ساده و سرراست است. بخش داستانی بازی شامل رفت و آمد بین آواره‌های یک پایگاه در مریخ و اعماق جهنم شده که ضرب‌آهنگی بسیار قابل‌پیش‌بینی دارد. هر کدام از این مناطق موفق می‌شوند هویت مخصوص‌به‌خود را داشته باشند اما پس از مدتی تکراری شده و رفتن به جهنم و بازگشت به مریخ دیگر غافلگیری خاصی را به دنبال نخواهد داشت.
بازی Doom به ندرت غافلگیرتان می‌کند اما زمانی که وارد مبارزه‌ها می‌شوید تمام این احساسات بدی که به بازی Doom دارید ناگهان از بین می‌روند. دووم مجموعه‌ای از سلاح‌ها را در اختیارتان می‌گذارد که در ابتدا ساده بوده اما رفته‌رفته خفن و خفن‌تر می‌شوند. البته همه‌ی این سلاح‌ها آن‌چنان که باید و شاید به‌دردبخور نبوده و احتمالاً بعضی از آن‌ها را تا پایان بازی هم استفاده نخواهید کرد. اما بیش‌تر آن‌ها به کارتان خواهند آمد و ارتقاهایی که به طور مرتب و به‌موقع در اختیارتان قرار خواهند گرفت باعث می‌شوند تا اسلحه‌های موردعلاقه‌ی‌تان قدرتمندتر و کاربردی‌تر باشند تا لذت مبارزه‌های بازی بیش‌تر و بیش‌تر شود.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

چنین محیط هایی در بازی Doom گاها گیج کننده هستند

این قدرتمند بودن را در تمام بافت بازی Doom می‌تواند دید، به‌خصوص در تمام‌کننده‌ها. می‌توان پس از وارد آوردن مقدار خاصی ضربه به هیولاها روی آن‌ها تمام‌کننده اجرا کرد، تمام‌کننده‌هایی که انصافاً مظهر خشونت بوده و با توجه به زاویه‌ی بازی‌باز نسبت به هیولای بیچاره، انیمیشن‌های مختلفی هم دارند. این تمام‌کننده‌ها تنها جنبه‌ی بصری نداشته و یکی از ارکان مهم روند بازی محسوب می‌شوند. هیولاها ممکن است گاهی هنگام مرگ‌شان سلامتی و مهمات برای بازی‌باز به ارث بگذارند اما اگر روی آن‌ها تمام‌کننده اجرا کنید، حتماً چند آیتمی را مهمان آن‌ها خواهید بود. در این بازی خبری از پناه گرفتن و پر شدن خودکار خط سلامتی نیست. باید حتا وقتی که در شرف گیم اور شدن هستید به دل دشمن بزنید و خدا را چه دیدید، شاید یک تمام‌کننده‌ی به‌موقع شما را از گیم اور شدن نجات دهد. اره برقی بازی هم می‌توانید در برخی مواقع حسابی به کمک‌تان بیاید. اره برقی می‌تواند هر هیولایی را با یک ضربه از وسط به دو قسمت نامساوی(!) تقسیم کرده و در ادامه مقدار زیادی مهمات از بدن بی‌جان هیولای بیچاره به جای خواهد ماند. با این حال سوخت مورد نیاز برای به راه انداختن اره برقی بسیار کم‌یاب بوده و یافتن زمان مناسب برای استفاده از آن خود به تنهایی تبدیل به یک مینی‌گیم استراتژی کوچک خواهد شد.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

در بازی Doom بر روی جزئیات سلاح ها به خوبی کار شده است

ضرب‌آهنگ مبارزه‌ها که تقریباً همیشه با حبس شدن در یک منطقه‌ی بسته آغاز شده، در طول۱۳ مرحله‌ی دووم سرعت بیش‌تری به خود گرفته و پشت سر گذاشتن آن‌ها دشوارتر می‌شود. رفته‌رفته هیولاهای بزرگ‌تر سروکله‌ی‌شان پیدا شده و در مراحل بالاتر با تعداد بیش‌تری روی سرتان خراب می‌شوند. همان‌طور که در میدان‌های مبارزه‌ی هزارتومانند بازی Doom به این طرف و آن طرف می‌دوید تا از چنگال هیولا گریخته و آیتم‌هایی که شدیداً به آن‌ها نیاز دارید را بیابید، هیولاها هم بی‌مغروار به دنبال‌تان می‌آیند. در نتیجه حجم عظیمی از هیولاها در یک محدوده از نقشه دور شما جمع شده که می‌تواند به نفع‌تان تمام شود چون احتمال به هدر رفتن مهمات باارزش‌تان را کاهش می‌دهد. از سوی دیگر این مساله یک روی منفی هم دارد و آن این است که اگر حواس‌تان نباشد یک اشتباه می‌تواند منجر به این شود که زیر دست‌وپای هیولاها له شوید! با این حال، جمع کردن هیولاها در قسمتی از نقشه یکی از استراتژی‌های اصلی مبارزه در دووم جدید خواهد بود. باید آن‌ها را در یک گوشه جمع کرده، حسابی گلوله نثارشان کنید و زمانی که قضیه خطری شد بدویید و همین‌کار را در گوشه‌ای دیگر از نقشه تکرار کنید (مانند بازی گرگم به هوا).
سیستم مبارزه‌های بازی Doom تکراری است اما سختی آنکه با شیبی منطقی افزایش پیدا می‌کند باعث شده تا این تکراری بودن به چشم نیاید. برای این که یارای مبارزه با این خیل عظیم هیولاهایی که همین‌طور بزرگ‌تر و جان‌سخت‌تر می‌شوند این است که امتیازهایی که با زحمت فراوان به دست آورده‌اید را برای ارتقای اسلحه‌خانه‌ی‌تان خرج کنید. این باعث می‌شود که قهرمان بازی هم به موازات هیولاهای بازی خشن‌تر و جان‌سخت‌تر شود. در مراحل ابتدایی شلیک شات‌گان در صورت هیولاها لذت‌بخش و مؤثر است اما وقتی به مراحل بالاتر می‌رسید می‌بینید که این لذت در مقابل شلیک گلوله‌های نارنجک‌مانند از شات‌گان دولول دوست‌داشتنی‌تان، حرفی برای گفتن ندارد.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

باس فایت های بسیار قوی در بازی Doom دمار از روزگار شما میکشد

ارتقاها را می‌توان با پاک‌سازی هیولاها از روی سطح نقشه‌ی مریخ (و جهنم) و یا با گشتن وجب به وجب نقشه‌ی بازی Doom به دست آورد. رازها و مناطق مخفی هم برای اولین بار نیست که پای‌شان به این مجموعه باز شده اما جوایزی که در ازای آن‌ها دریافت می‌کنید از تنوع بیش‌تری برخوادار شده‌اند. هر چیزی که در بازی Doom در اختیارتان است را، اعم از اسلحه‌ها، لباس‌تان و حتا نرم‌افزاری که روی آن‌ها نصب شده، می‌توان به شکل‌های مختلف ارتقا داد. با این حال، حتا اگر لذت مبارزه‌ها مانع از این شوند که از مسیر اصلی خارج شده و به دنبال راز و رمزهای بازی بگردید، باز هم به مقدار نیاز ارتقا به دست خواهید آورد پس لازم نیست نگران باشید. هرچه‌قدر که مبارزه‌ها لذت‌بخش هستند، سکوبازی‌ها خسته‌کننده و کسالت‌آورند و تنها کار بازی‌بازها در این مواقع ناسزا گفتن به سازنده‌های بازی تا زمان رسیدن به مبارزه‌ی بعدی است. چالش‌هایی هم در بخش‌هایی از بازی پراکنده شده‌اند که بازی‌باز را از داستان بازی بیرون کشیده و در میدان مبارزه‌ی کوچکی قرار می‌دهند تا با تحت شرایط خاصی از پس هیولاها بر آیند. اگرچه این مراحل هیجان‌انگیز هستند اما در مقابل مراحل داستانی بازی حرفی برای گفتن نداشته و خیلی زود به باد فراموشی سپرده می‌شوند.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

آپگرید های کارآمد بازی Doom به داد شما خواهد رسید

در لابه‌لای مراحل بازی Doom ، داستان قهرمان بازی Doom و شرکت UAC هم تعریف می‌شود. طمع UAC باعث شده تا آن‌ها تصمیم به غارت منابع انرژی جهنم بگیرند که در نتیجه منجر به باز شدن دریچه‌ای از جهنم به روی مریخ می‌شود، و قهرمان بازی هم در حقیقت یک مامور UAC است که آن‌ها برای مواقع ضروری کنار گذاشته بودند. نویسنده‌ها سعی کردند تا کمی چاشنی افسانه‌های کهن و پیش‌گویی و امثال این‌ها را هم به داستان ساده و سرراست بازی اضافه کنند اما در نهایت داستان بازی چیزی بیش‌تر از یک بهانه برای جلو رفتن در مراحل بازی Doom و سلاخی کردن هیولاها نیست.

پس از سپری کردن ۱۰-۱۲ ساعت برای به خاک و خون کشیدن هیولاها، به پایان سفرتان می‌رسید، سفری که انتهای‌اش با غول‌آخرهای جان‌سخت و گردن‌کلفت تزیین شده است. با آن اسلحه‌خانه‌ی ترسناک و توانایی‌های جسمانی ارتقایافته‌ی‌تان، شاید بخواهید بار دیگر به مراحل بازی Doom بازگشته و تمام سوراخ‌های آن را در جست‌وجوی رازها و رمزهای‌اش بگردید. شاید هم بخواهید سطوح بالاتر سختی را آزمایش کرده یا سری به بخش چندنفره‌ی بازی Doom بزنید. جدا از برخی اسلحه‌ها که تنها در بخش چندنفره وجود داشته و بازی کردن در نقش هیولاها در بعضی از قسمت‌های بازی، بخش چندنفره چیز زیادی برای اضافه کردن ندارد. این بخش شامل همان حالت‌های بازی سنتی مانند «تیم دث مچ»، به علاوه‌ی چند خلاقیت کوچک است. به طور خلاصه، در بخش چندنفره‌ی بازی چیز جدیدی را پیدا نخواهید کرد اما سرعت بالای مبارزه‌ها و قدرت بالای اسلحه‌ها کافی هستند تا بخش چندنفره هم به اندازه‌ی کافی لذت‌بخش باشد.
از بخش چندنفره که بگذریم می‌رسیم به بخش «اسنپ مپ» (Snap Map)، بخشی که در آن می‌توانید نقشه‌های تک‌نفره و چندنفره ساخته و با دیگر بازی‌بازها به اشتراک بگذارید. راهنماهای بازی به خوبی مراحل ساخت نقشه را به بازی‌باز نشان داده و از آن‌جا به بعد دیگر بازی‌باز است و حجم عظیمی از امکانات برای طراحی خفن‌ترین نقشه‌ای که تا به حال ساخته شده. البته زنده ماندن یا مردن اسنپ مپ در دست جماعت بازی‌بازهایی است که از آن برای ساخت نقشه‌های خود استفاده می‌کنند. آن‌ها تا به این‌جا اشتیاق خوبی را نشان داده و در حال حاضر نقشه‌های دست‌ساز بسیاری وجود دارند که برخی بسیار خشن بوده و برخی حتا خنده‌دارند. درست است که بخش چندنفره آن‌طور که باید و شاید تجربه‌ی بازی Doom را یک پله بالاتر نمی‌برد اما اسنپ مپ به خوبی از پس این کار بر آمده است.

بررسی بازی Doom |نکست فور گیم

بدون شک، بخش داستانی دیوانه‌وار و پر از انفجار و گلوله‌ی دووم، بهترین بخش آن است. این بخش ساده و سرراست است و کار خود را به خوبی انجام می‌دهد: پرت کردن بازی‌باز در میدان‌های مبارزه‌ای که پر از خون، گلوله، هیجان، آدرنالین و موسیقی هوی متال هستند. بسیاری از بازی‌های تیراندازی اول شخص به دنبال تداعی کردن حس لذت‌بخشی بودند که اولین قسمت دووم ارایه می‌کرد اما تا به حال بازی‌های کمی توانسته بودند موفق به انجام دادن آن شوند. دووم جدید هسته‌ی اصلی قسمت اول را که منجر به ماندگار شدن آن شده بود نگه داشته و با مناطق جهنمی پر از جزییات و ارتقاهای جالب‌اش، جامه‌ای مدرن به تن آن کرده. دووم بازگشتی است به ریشه‌های سبک تیراندازی اول شخص و با این که در تمام جنبه‌های‌اش نمی‌درخشد، اما اول شخص‌های امروزی می‌توانند چیزهایی را از آن بیاموزند.

 بازی Doom را تجربه کرده اید؟تجربه تان را با ما به اشتراک بگذارید

نمره نهایی بازی Doom

8 بسیار خوب

نکات مثبت:
+ مبارزه‌های دیوانه‌وار و لذت‌بخش، اسلحه‌ها و ارتقاهای جالب، هیولاهایی که شما را به چالش می‌کشند
،مناطقی که به زیبایی طراحی شده‌اند، موسیقی گیرا، اسنپ مپ یک بخش جدید بسیار خوب است
نکات منفی:
- بخش چندنفره‌ی تکراری، داستان بیش‌ازحد ساده،ساختار تکراری مراحل

  • User Ratings (رای ها 1) 10
اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید