نگاهی به بازی The Last of Us 2 | همه چیز دربارۀ الی

5

در این مقاله بازی The Last of Us 2 به طور کامل برای شما موشکاقی شده است. ما تلاش کردیم احتمالات را بررسی کنیم و به یک جمع بندی دقیق برسیم. در ادامه با ما در نکست فور گیم همراه شوید.

من در میان دره‌ای از سایه های مرگ قدم می‌زنم و از هیچ شیطانی نمی‌ترسم؛ چون چشمانم را روی تمام آنها بسته‌ام.

داخلِ ذهنم، اسلحه‌ام از درونِ من نشات می‌گیرد چون من می‌دانم هنگامی که دشمنانم بیایند، تمامشان را خواهم کشت.

مطمئنا خوبی و مهربانی در تمام روز های زندگی‌ام مرا دنبال خواهند کرد و من هم برای همیشه ثابت خواهم ماند. در کنار آب های آرام قدم می‌زنم و آنها (خوبی و مهربانی) روحم را به من باز می‌گردانند.

ولی من نمی‌توانم در مسیرِ درستی حرکت کنم، چون من خود نادرستی‌ام.

چرا از میان اینهمه اشعار و ترانۀ موجود در جهان، باید این چند خط شعر از ترانۀ Through the Valley از شاون جیمز در تریلر معرفیِ قسمت دوم از بازی The Last of Us قرار بگیرد؟ تریلری که حتی سازندگان آن هم خوب می‌دانند که طرفدارانِ دو آتیشۀ بازی قرار است لحظه به لحظۀ آن را موشکافی کنند و دربارۀ هر دیالوگ بر زبان آمده در آن فکر کنند و هدفِ سازندگان را از قرار دادن این بخش ها در تریلر جویا شوند. پس ما نیز همانند دیگر طرفدارانِ دو آتیشۀ بازی به موشکافی لحظه به لحظۀ تریلر می‌پردازیم تا بفهمیم ماجرا در بازی The Last of Us 2 از چه قرار است؟

صحنه‌ای که شاید برای همیشه در تاریخ بازی‌ها برای بازی The Last of Us 2 جاودانه شود - نکست فور گیم

صحنه‌ای که شاید برای همیشه در تاریخ بازی‌ها برای بازی The Last of Us 2 جاودانه شود

در پایانِ نسخۀ قبلی، الی و جوئل به سمت اقامتگاه تامی (برادر جوئل) رفتند و از نجات دادنِ دنیا منصرف شدند. چون همانطور که فقط جوئل می‌دانست، جان الی قرار بود هزینۀ نجات دادن دنیا باشد. پس هرچه بهتر که دنیا سرنوشت شومش را دنبال کند و هیچوقت نجات پیدا نکند. از همه مهم‌تر نیز اینکه جوئل به الی قولِ این را داد که در آینده به وی نواختن گیتار را بیاموزد. پس از این حوادث و پیش از معرفیِ نسخۀ دوم، تصویری از بازی به انتشار رسید که الی را درون جنگل برروی تخته سنگی نشان می‌داد که در محاصرۀ دشمنان مسلحش درحال نواختن گیتار است و به غم‌انگیزترین شکل ممکن اطرافش را نگاه می‌کند. گویی اندوهی بسیار بزرگ در دل داشت! اندوهی که تا پایان نسخۀ اول خبری از آن نبود و به نظر می‌رسد پس از حوادث اولین نسخه اتفاق افتاده و حال شاهد ادامۀ آن در نسخۀ دوم خواهیم بود. همانطور که الی در آوازش می‌گوید: من در میان دره‌ای از سایه های مرگ قدم می‌زنم. اینطور که پیداست الی عذاب زیادی از مرگ اطرافیانش کشیده. تا جایی که ما خبر داریم؛ الی خانواده و دوستش مارلین را قبل از حوادث نسخۀ قبل از دست داده بود. اما هیچگاه تا این اندازه برروی غمِ درونیِ الی تمرکز نشده بود و به نوعی با روزمرگی های الی هم‌شانه شده بود تا هنگامی که سر و کلۀ مردی به نام جوئل پیدا می‌شود و جهان الی را زیر و رو می‌کند. در سکانسی از نسخۀ قبلی شاهد دیالوگی از الی بودیم که در آن به جوئل اعلام می‌کند دیگر نمی‌خواهد پس از مرگ عزیزانش، جوئل را هم از دست بدهد. همینجا بود که پرده از احساسات درونیِ بین این دو نفر (الی و جوئل) برداشته می‌شود و الی با آنهمه مغروری و بی‌کلگی‌اش به علاقه و نیاز قلبی‌اش به جوئل اعتراف می‌کند. هنگامی که جوئل، تنها فردِ مهم و حیاتی در زندگی الی می‌شود (و بالعکس)، به جز وی چه کسی پتانسیل این را دارد که با مرگ خود بیشترین شکنجۀ روحی را به الی وارد کند؟ الی در میان دره‌ای از سایه های مرگ قدم می‌زند و مرگ تمام اطرافیانش را هم تجربه کرده و هم‌اکنون حق دارد که از هیچ شیطانی نترسد و چشمانش را روی تمام چیزها بسته نگه دارد.

آیا باید در بازی The Last of Us 2 منتظر جوئل باشیم؟ - نکست فور گیم

آیا باید در بازی The Last of Us 2 منتظر جوئل باشیم؟

 

الی برخی از نزدیکانش را به لطف کلیکرها از دست داد، پس نمی‌توان انتقامی گرفت و تنها باید تحمل کرد. اما اینطور که پیداست آخرین مرگ اطرافیان الی، باعث و بانیِ مشخصی دارد و الی هم می‌خواهد از وی انتقام بگیرد. انتقامی که اسلحۀ درونیِ الی را روشن کرده و به محض رسیدن هدف، آن را خواهد کشت. اما قسمت دلگیرِ شعر الی درست جایی است که غیر مستقیم دربارۀ آرزویش صحبت می‌کند. خوبی و مهربانی در تمام روز های زندگی‌ام مرا دنبال خواهند کرد و من هم برای همیشه ثابت خواهم ماند. الی در این قسمت به طول مظلومانه‌ای از نیاز به خوبی و مهربانی حرف می‌زند. الی ثابت مانده تا خوبی و مهربانی‌ای که به دنبالش هستند به آن برسند. اما در پایان می‌گوید: ولی من نمی‌توانم در مسیر درستی حرکت کنم، چون من خود نادرستی‌ام. به طور کلی الی دربارۀ اشتباهی صحبت می‌کند که خودش است و به دنبالِ انتقام جویی است. درست همان نفرتی که نیل دراکمن، کارگردانِ بازی از آن صحبت می‌کرد. نفرتی که قرار است جای عشق را در نسخۀ پیشین بگیرد و به محور اصلی داستان در این نسخه تبدیل شود. نفرتی که قرار است اینبار داستانی به مراتب دلخراش‌تر و غم‌انگیزتر را روایت کند. اما انتقام از چه کسی و به چه دلیلی؟ نفرت از چه کسانی؟ آیا الی واقعا همه را در زندگی‌اش از دست داده و حال قرار است با توهم گذشتگان دست و پنجه نرم کند و دچار فشار های روحی و روانی عمیق باشد؟ فشار هایی که قلب وی را آسیب زده‌اند و باعث شده‌اند آن دختر ۱۵ سالۀ نسخۀ پیش را که برای اولین بار اسلحه در دست می‌گرفت را تبدیل به ماشین کشتاری کنند که وارد خانه‌ای می‌شود و تمام سربازانِ داخل خانه را می‌کشد و سپس شروع به نواختن گیتار می‌کند و توهمش آغاز می‌شود!

درست همان هنگامی که دستی خون‌آلود روی زمین توجه ها را به خود جلب می‌کند و سپس جوئل در نزدیکی دربِ خانه نازل می‌شود. با کمی توجه به این قسمت کاملا می‌توان فهمید که جوئل به هیچ وجه حضور حقیقی ندارد و به راستی به طور ناگهانی ظاهر می‌شود و سپس با چهره‌ای که در تریلر رو به دوربین قرار نمی‌گیرد به سمت الی می‌رود و آن را با لفض بچه صدا می‌زند. الی با اینکه هم‌اکنون دیگر ۱۹ سال سن دارد، همچنان برای جوئل بچه به حساب می‌آید. جوئلی که هیچ اثری از کهولت سن در ریش ها و موهایش به چشم نمی‌خورد. جوئلی که اینبار قرار است از حضور ناقصش در بازی لذت ببریم. درست کاری که Batman Arkham Knight با جوکر کرد. جوکر در نسخۀ قبلی‌اش مرده بود؛ اما در قالب کابوس های بتمن همچنان در بازی حضور داشت. به راستی گفتنش خیلی دشوار است اما به نظر می‌رسد که جوکر یا پیش از حوادث نسخۀ دوم یا در شروع آن کشته می‌شود و تا انتهای بازی قرار است با حضورِ مجازی آن در ذهن الی به دنبال انتقام از قاتلینِ آن باشیم. حضوری که در ادامه به طور مفصل در رابطه با آن صحبت می‌کنیم و تغییراتِ پیش بینی شده‌ای را که قرار است در The Last of Us Part 2 اتفاق بیفتند را بررسی می‌کنیم. به راستی که نسخۀ دوم بازی قرار است مکملی به یادماندنی برای نسخۀ پیشین باشد. اینطور که پیداست با اشاره به صحبت های نیل دراکمن که از طرفداران درخواست کرده بود برای خلق داستان نسخۀ دوم به وی اعتماد کنند؛ واقعا باید به وی و به طور کلی تیم ناتی داگ اعتماد کنیم.

از حالا در بازی The Last of Us 2 خودتان را برای دیدن الی آماده کنید - نکست فور گیم

از حالا در بازی The Last of Us 2 خودتان را برای دیدن الی آماده کنید

نگاهی دیگر به این بیت از ترانۀ الی می‌اندازیم: خوبی و مهربانی در تمام روزهای زندگی‌ام مرا دنبال خواهند کرد. شما را نمی‌دانم، اما ذهن من از زمانی که با تئوری مرگ جوئل برخورد کرد، مدام هنگام مرور این قسمت از شعر، به سمت جوئل معطوف می‌شود. از داستان که مطمئنا عدۀ زیادی را به سمت این بازی سوق داده، بگذریم؛ می‌رسیم به گیم پلی بازی که اینبار با نسخۀ پیشین یک تفاوت بسیار اساسی را در ساختار آن شاهد هستیم. اینبار قرار است به جای کنترل جوئل، الی را در دست بگیریم و همراه با آن به آغوش بی‌رحم دنیای پسا آخرالزمانی The Last of Us برویم. الی هرچقدر هم در این ۵ سال پیشرفت کرده باشد، باز هم از نظر توانایی در مبارزات نمی‌تواند از جوئل پیشی بگیرد. پس باز هم مهری دیگر بر سند مرگ جوئل کوبیده می‌شود. الی قرار است به تنهایی در میادین مبارزه با دشمنانش دست و پنجه نرم کند. البته ممکن است جوئل هم در کنارش حضور داشته باشد. اما مطمئنا نمی‌تواند در مبارزه کاری از پیش ببرد. چون اصلا در درون ذهن الی و مخاطبان حضور دارد و نمی‌تواند با دشمنان به مبارزه بپردازد. در نسخۀ پیشین The Last of Us و همچنین بازی جدید ناتی داگ یعنی Uncharted 4 A Thief’s End، به همکاری تیمی در مبارزاتِ بازی های ناتی داگ عادت کرده بودیم. جوئل و الی، نیتن و سم؛ هر کدام تیمی دوست داشتنی در بازی بودند که دیگر نظیر آن را در The Last of Us Part 2 شاهد نیستیم. الی تنها است و با کسی همکاری نمی‌کند. البته شاید در برخی قسمت ها بنا بر حوادث داستانی، شاهد حضور یک همراه برای وی باشیم که در مبارزات هم به آن کمک کند. نسخۀ اول The Last of Us برای خیلی ها یک اثر جاودانه و تجربه‌ای فراموش نشدنی است که نمی‌خواستند با تجربۀ یک نسخۀ دیگر از آن، تغییری در یادوارۀ آن به وجود بیاورند. نیل دراکمن، کارگردان توانمند بازی که از محبوبیت بسیار زیادی در بین طرفداران بازی برخوردار است؛ در توئیتر خود از طرفداران درخواست کرد که به وی اعتماد کنند. زیرا خط داستانی بسیار جذابی را برای بازی تداعی کرده‌اند که به هیچ وجه تجربۀ نسخۀ قبلی را مخدوش نمی‌کند. از طرفی دیگر نیز اشلی جانسون و تروی بیکر نیز باری دیگر روی کار آمده‌اند و به ترتیب در قالب شخصیت های الی و جوئل ایفای نقش می‌کنند. اینطور که از اخبار بازی پیداست، بازی هم‌اکنون در مراحل اول پروسۀ تولید قرار دارد و تا زمان انتشار آن زمان زیادی مانده. پس باید منتظر ماند ناتی داگی که الان تریلری این‌چنینی تحویل ما می‌دهد، در پایان پروسۀ ساخت بازی چه چیزی در چنته دارد؟

تریلر معرفی بازی را می‌توان یکی از جذاب‌ترین نمایش های دنیای بازی های ویدئوی دانست که حتی افراد غیر گیمر نیز از تماشای لذت می‌برند. آوازخوانی حزن‌آلود الی بهترین ایده‌ای بود که می‌توانست در تریلر معرفی دنبالۀ پرافتخار ترین بازی تاریخ بازی های ویدئویی قرار بگیرد و دل طرفداران را باری دیگر به چنگ بگیرد.از تتو های روی دست الی و دستان و صورتی که زخم های جنگ را برچیده‌اند پیداست که با یک الی کاملا دگرگون شده طرف هستیم که با آن دخترک تخس ۱۴ سالۀ نسخۀ قبل تفاوت های بسیار زیادی کرده است. خشن و بی‌رحم تر شده و از همه مهم‌تر اینکه می‌خواهد تک تک آنها را بکشد‌. کشتاری که جوئل از مطمئن بودن الی در انجام آن از وی سوال می‌کند و الی نیز پاسخی قاطعانه به آن می‌دهد که آری، تک تک آنها کشته خواهند شد. در این نسخه همچنان فایرفلای‌ها در راس قدرت موجود در دنیای پسا آخرالزمانی بازی قرار دارند و بدون شک باید با سربازان آن مقابله کنیم. هنوز مشخص نشده است که آیا فایرفلای‌ها در به قتل رسیدن جوئل نقش دارند یا خیر؟ اما بنا بر حوادث نسخۀ پیشین، فایرفلای‌ها به سختی به دنبال جوئل و الی هستند و می‌خواهند با کشتن جوئل، الی را به مرکز فرماندگی بازگردانند و واکسن را تولید کنند. پس کاملا مشخص است که در این نسخه نیز با فایرفلای‌ها مقابله خواهیم کرد. اما در بخش دیگری از ماجرا نیز باید به کلیکرها بپردازیم. کلیکر هایی که شاید خودشان توانایی درکش را نداشته باشند، اما تغییرات بسیار حیاتی و مهمی را در حوادث داستانی بوجود آورنده‌اند و بوجود خواهند آورد.

بازی The Last of Us 2 دربارۀ الی است. همان الی که با تخس بازی ها و کله شقی هایش در نسخۀ پیش لذت می‌بردیم و گاهی وقت ها هم دلمان را به غم آلوده می‌کرد. الی اینبار جای جوئل را می‌گیرد. اما جوئل همچنان حضور دارد؛ حتی اگر مرده باشد. دنیای Part 2 خیلی دلخراش تر و بی‌رحم‌تر از نسخۀ قبلی است. زیرا که دیگر جوئلی وجود ندارد تا از الی مراقبت کند. بنا بر اطلاعاتی که در سایت پالیگان از بازی قرار گرفته؛ ممکن است در بازی شاهد سکانسی باشیم که الی با عصبانیت خشمش را روی جوئل خالی می‌کند و از تنها گذاشتنش توسط جوئل گله می‌کند. شاید باورتان نشود، اما هنگامی که صحبت از گریه های آلوده به خشمِ الی می‌شود، بیش از هرلحظۀ دیگری مشتاق دیدار با The Last of Us Part 2 می‌شوم. تا شاید باری دیگر مجبور شویم همانند نسخۀ قبلی، با آن اشک بریزیم.

و این هم یک آرت ورک فوق‌العاده از بازی The Last of Us 2 - نکست فور گیم

و این هم یک آرت ورک فوق‌العاده از بازی The Last of Us 2

بازی The Last of Us 2 در تاریخی نامعلوم به طور انحصاری برای کنسول PS4 به انتشار خواهد رسید و قبل از آن شاهد یک بازی نسبتا کوچک از سوی ناتی داگ هستیم که دنباله‌ای فرعی از سری آنچارتد به حساب می‌آید و Uncharted: The Lost Legacy نام دارد. پیشنهاد می‌شود بیوگرافی آقای نیل دارکمن کارگردان این استودیو را مطالعه کنید.

اشتراک گذاری
خبرنامه

5 دیدگاه

 1. بازی که با خوندن مقاله هاش ادم کم میمونه گریه کنه ببنید چه بازی احساسی و فوق العاده ای هست که حس واقعی بودن داستان رو به ادم منتقل میکنه المان های ترس غم نفرت و.. در کنار هم خیلی بی نقص به تصویر کشیده شدن

 2. واقعا من هیچ بازی رو ندیدم مثل این بازی باشه. حتی uncharted. این مطمینا سلیقه توش دخیله. ولی خب هرکسی یه نظری داره. ولی واقعا عالی و بی عیب بود. هرچند گرافیک بازی از نظر خیلیا جالب نبود.

  • به نظر من اگه جوئل مرده باشه چرا باید داخل تریلر بازی یه توهم ذهنی از در خونه وارد بشه
   شاید داخل این پنج سال اتفاقی افتاده باشه که باعث ناراحتی الی شده !!
   من که دوست ندارم جوئل بمیره اما به نظرم مرگ
   جوئل میتونه شخصیت الی رو به طور چشم گیری کامل تر کنه

 3. بنظر من جوئل نمرده است چون خیلی داستان بهم میریزه ک پارت دوم بدون نقش اصلی بیرون بیاد شک نکنید این دو بازهم تکمیل کننده هم هستند

 4. بهترین بازی ای که در عمرم انجام دادم!! از همه لحاظ بی نظیره و من عاشقشم البته دوست ندارم توی این بازی فقط باشه و مسلما بازی بدون جول جذابیت کمتری داره و به احتمال زیاد همونطور که در تریلر شاهدش بودیم جول هم حضور داره و دوباره مکمل هم خواهند بود.

یک نظر دهید