بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine | خون و شراب

0

«می‌توانی بوی گل‌ها را حس کنی.» این جمله‌ای است که دوشس به گرالت می‌گوید و در آن لحظه شما هم ممکن است حس کنید که رایحه‌ی آن گل‌ها واقعاً به مشام‌تان می‌رسد. آخرین بسته‌ی الحاقی «ویچر ۳» یعنی «خون و شراب» (Blood and Wine) هم مانند بازی اصلی چنان در انتقال حس‌ها خوب عمل می‌کند که شما ممکن است واقعاً بارش باران بر صورت گرالت یا وزوز آزاردهنده‌ی یک پشه‌ی مزاحم را حس کنید. البته جلوه‌های دیداری و شنیداری ویچر ۳ به اندازه‌ی کافی زیبا و فریبنده بودند اما خون و شراب پا را فراتر گذاشته و حتا از بازی اصلی هم زیبا‌تر و دل‌نشین‌تر است. گاهی اوقات حس می‌کنید که منطقه‌ی جدید که «توسا» (Toussaint) نام دارد، از دل صفحات یک کتاب داستان سر بر آورده و بر روی صفحه‌ی نمایشگر جان دوباره گرفته است. بسته به انتخاب‌های‌تان، شما هم ممکن است سر از صفحات چنین داستانی در آورید.با نکست فور گیم همراه باشید.

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine |نکست فور گیم

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine

فضای خون و شراب هم گاهی مانند بازی اصلی تیره و تار است. داستان اصلی حال و هوای خون‌آشامی داشته و به عطش این موجودات مرموز به نوشیدن خون می‌پردازد. وظیفه‌ی روایت این داستان هم مطابق معمول بر دوش میان‌پرده‌هایی است که به رسم مجموعه‌ی ویچر بسیار دراماتیک هستند. با این حال، در مقایسه با کل مجموعه‌ی ویچر ۳، می‌توان گفت که خون و شراب کمی شادتر و گرم‌تر بوده و با کنار گذاشتن آن حال و هوای غم‌انگیز، مقداری طنز را هم چاشنی کار خود کرده. البته این بدان معنا نیست که مجموعه‌ی ویچر بویی از طنز نبرده است. برعکس، طنز تلخ و تاریک همواره بخشی از این مجموعه بوده. با این حال در خون و شراب این طنز نمایان‌تر است. صحنه‌های خنده‌دار در بازی کم نیستند و اشارات گاه و بی‌گاه بازی به فروشگاه دیجیتالی GOG.com (متعلق به سازنده‌های این مجموعه) هم بازی‌باز را به شک وا می‌دارند که آیا خیالاتی شده یا واقعاً بازی در حال شوخی کردن با او است.

این اشاره‌های بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine به خودش و سازنده‌ها در یک ماموریت جانبی با حضور قارچ‌های توهم‌زا به اوج خود می‌رسد. بهتر است بیش از این وارد جزییات نشده و تنها به گفتن همین نکته بسنده می‌کنیم که سازنده‌ها هیچ ابایی از دست انداختن ضعف‌های خود ندارند. با این حال این اشارات همواره کارساز نیستند. بارها پیش خواهد آمد که این دنیای افسانه‌ای که از دنیای واقعی به سوی آن می‌گریزیم هم مانند همین دنیای واقعی خودمان می‌شود. شاید اگر داستان اصلی و شخصیت‌های خون و شراب جذاب‌تر و گیراتر بودند، این اشارات این‌قدر توی ذوق نمی‌زدند، اما افسوس که ماجراجویی‌های گرالت در خون و شراب در مقابل خط داستانی درگیرکننده‌ی «ینفر» یا اندوه‌نامه‌ی «بارون خون‌خوار» (Bloody Baron) کم می‌آورند. کوتوله‌ها در دنیای ویچر غالباً بانک‌دار هستند اما در خون و شراب بانک‌داری تقریباً تنها نقشی است که آن‌ها بر عهده می‌گیرند. بنابراین لقب خسته‌کننده‌ترین ماموریت بازی را می‌توان به ماموریتی اعطا کرد که گرالت را درگیر کاغذبازی‌های بیهوده‌ی بانکی می‌کند که توسط کوتوله‌ها اداره می‌شود. شوخی‌های خود بازی در مورد خسته‌کننده بودن این ماموریت هم ذره‌ای از عذاب پشت سر گذاشتن آن کم نمی‌کنند.

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine |نکست فور گیم

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and

البته این‌ها ذره‌ای از ارزش این بازی کم نخواهند کرد. حقیقت این است که ویچر ۳ آن‌قدر بازی درگیرکننده و گیرایی بود که هر چیزی که کم‌تر از عالی باشد در آن شدیداً به چشم می‌آید. جمعیت توسا مانند مناطق بازی اصلی متنوع نبوده و اغلب شامل انسان‌ها می‌شود. با این حال، همین جمعیت کم‌تنوع هم آن‌قدر داستان ریز و درشت برای تعریف کردن داشته که حسابی شما را درگیر خود کند. مشکلات خانوادگی یکی از مضامین اصلی این بسته‌ی الحاقی است، مشکلاتی که باعث و بانی‌اش می‌توانند چند برادر خشن باشند یا خواهرانی که خانواده‌ی خود را ترک کرده‌اند یا حتا زوجی که دعواهای خود را پس از مرگ هم ادامه می‌دهند. با این حال جذاب‌ترین ماموریت‌های بازی آن‌هایی هستند که با هدف پرده برداشتن از یک راز شروع شده و در همین حین داستانی تیره و تار را برای مخاطب تعریف می‌کنند. چرا یک موجود هزاران قاشق را جمع کرده و چه کاری را می‌توان برای از بین بردن نفرینی که آزارش می‌دهد انجام داد؟ چگونه یک درخت خون‌ریزی می‌کند و نقش جادوگری که در آن نزدیکی زندگی می‌کند در این داستان چیست؟ این‌ها نمونه‌ای از سوال‌هایی هستند که باید پاسخ‌شان را در طول بازی پیدا کنید.

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine |نکست فور گیم

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine

مبارزه‌هایی که از دل این ماموریت‌ها سر بر می‌آورند هم مانند دیگر بخش‌های بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine جذاب هستند. خون و شراب از همان اول بازی‌باز را به چالش دعوت می‌کند. در همان ابتدای بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine ، شما و چند شوالیه در برابر یک غول بی‌شاخ و دم پرخاشگر قرار خواهید گرفت، مبارزه‌ای که حتا در تراز پیشنهادی این بسته‌ی الحاقی یعنی ۳۵ هم چالش‌برانگیز خواهد بود. توسا پر است از موجوداتی که به طرز عجیبی زیبا هستند. اما گول این زیبایی را نخورید، به وقت‌اش این موجودات بسیار وحشی و پرخاشگر خواهند بود. البته برخی از این مبارزه‌ها در طول زمان کمی تکراری خواهند شد، اما در کل بیش‌تر سکانس‌های مبارزه‌ی بازی لذت‌بخش هستند، نه تنها چون سیستم مبارزه‌ی بازی چالش‌برانگیز و لذت‌بخش است بلکه به این دلیل که این مبارزه‌ها به خوبی در تار و پود ماموریت‌های بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine تنیده شده‌اند. برای مثال در یکی از ماموریت‌ها بازی‌باز باید فردی را همراهی کرده که به مطالعه‌ی حیات وحش منطقه می‌پردازد. این ماموریت ترکیبی لذت‌بخش از جست‌وجو کردن با استفاده از «حس ویچری»، محافظت از دوست‌تان در مقابل خطرات و شرکت کردن در مکالمه‌های کوتاه و جذاب خون و شراب است که با صحنه‌ای به‌یادماندنی و دل‌ربا با حضور چند طاووس آراسته شده.

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine |نکست فور گیم

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine

سازنده‌ها سیستم جدید «جهش‌ها» (mutations) را به خون و شراب اضافه کرده‌اند تا چالش‌برانگیز بودن بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine کمی تعدیل شود. این سیستم انواع و اقسام مزیت‌های مختلف را در اختیار بازی‌باز قرار می‌دهد، از جمله امکان مجهز شدن به مهارت‌های بیش‌تر. می‌توان از پشت سر گذاشتن آن ماموریت جانبی که این سیستم را معرفی می‌کند اجتناب کرد، اما این کار اصلاً توصیه نمی‌شود چون مزایای این سیستم به معایب‌اش می‌چربد. بله این سیستم معایبی هم دارد و مهم‌ترین آن این است که در مراحل بالاتر تعادل بازی را برهم می‌زند. هرچه جلوتر بروید، خون و شرابی که در ابتدا خود را به عنوان یک چالش بزرگ معرفی کرده بود بیش‌تر و بیش‌تر به زمین بازی گرالت تبدیل می‌شود که در آن دشمنان را یکی پس از دیگری در یک چشم به هم زدن از پای در می‌آورد. البته باید اعتراف کرد که پرت کردن دسته‌ای از راهزن‌ها به این طرف و آن طرف با اشاره‌ی یک انگشت بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است اما داشتن چنین قدرت‌هایی زهر مبارزه‌های آخر را می‌گیرد و باعث می‌شود آن‌چنان که باید و شاید سخت نباشند. با این حال نمی‌توان مکانیک‌ها و جلوه‌های دیداری هوشمندانه‌ی این مبارزه‌های پایانی را نادیده گرفت.

یکی دیگر از اجزایی که در این بسته‌ی الحاقی اضافه شده عمارت گرالت و باغ انگور او است، که می‌توان با خرج کردن چند سکه و با افزودن تخت، قفسه‌ی سلاح‌ها و خرت‌وپرت‌های دیگر آن را ارتقا داد. باغ انگور شاید عنصر چندان مهمی در بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine نباشد اما دلیل دیگری است برای تحسین کردن توجه بی‌بدیل سازنده‌های بازی به جزییات. بسته به انتخاب‌های بازی‌باز، ممکن است یک خدمت‌کار غیرمنتظره هم برای تهیه‌ی غذا به عمارت اضافه شود که بار احساسی خاصی را به یک ماموریت جانبی ساده می‌بخشد. باغ انگور گرالت یادبودی است از تمام ماجراهایی که او در این مدت پشت سر گذاشته. در خون و شراب گرالت یک قهرمان است، نه فقط یک شکارچی هیولا که تنها برای پول کاری را انجام می‌دهد. باغ انگور نمادی است از یک شکارچی بازنشسته که چیزی که از خود به جای می‌گذارد تنها کوهی از اجساد هیولاهایی که کشته نیست، بلکه افسانه‌ای است به نام گرالت، ویچری از ریویا که داستان‌های‌اش تا سال‌های سال سینه به سینه به نسل‌های بعدی منتقل خواهد شد.

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine |نکست فور گیم

بررسی بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine

انصافاً هم گرالت لیاقت این را دارد که به عنوان یک قهرمان از او یاد شود، و تنها یکی از دلایل‌اش این است که او در یکی از بهترین بازی‌های نقش‌آفرینی تاریخ نقش اصلی را بر عهده داشته. احتمالاً دوباره با او ملاقات خواهیم کرد اما اگر خون و شراب آخرین ماجراجویی این گرگ سفید باشد باید گفت که لااقل این خداحافظی درخور نام این شکارچی پیر بوده. همه‌ی ما دل‌مان برای گرالت تنگ خواهد شد، برای آن موهای بلند و سفیدش، آن صدای گیرا و خش‌دارش و آن روحیه‌ی جنگ‌جوی‌اش که حتا بزرگترین مشکلات هم آن را نمی‌شکنند. اگر گرالت و روچ باید در غروب آفتاب بتازند و در افق محو شوند، خوشحالیم که این وقتی که با آن‌ها سپری کرده‌ایم این‌قدر لذت‌بخش بوده. خداحافظ گرگ سفید پیر.

شما نیز بازی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine را تجربه کرده اید؟نظرتان در مورد این بازی چیست؟

نمره بازی نهایی The Witcher 3: Wild Hunt Blood and Wine

8 بسیار خوب

نکات مثبت: در طول بازی شوق به اکتشاف های جدید دارید-دیالوگ های بسیار عالی و تاثیر گذار-استعداد هنری بازی شمارا جذب خواهد کرد-بازی دارای حس شوخ طبعی خوبی میباشد و در کنار آن ترس و رمزآلود بودن جزو اصلی ترین المان های بازی است
نکات منفی:
داستان اصلی و کاراکتر ها گاهی اوقات اصلا سرگرم کننده نیستند-بعضی از جوک های بازی واقعا بی مزه هستند

  • User Ratings (رای ها 6) 7.9
اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید