باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 که یوبیسافت باید آن هارا رعایت کند

0

سال ۲۰۱۴ که بازی Watch Dogs به انتشار رسید، عده‌ای از تجربۀ آن لذت بسیاری بردند اما آن دسته از افراد ریز بینی که خواستار یک بازی کامل و بدون نقص بودند، یکی از بدترین لحظات دوران بازیبازی خود را با تجربۀ این بازی، رقم زدند. اما یوبیسافت ناامید نشد و تصمیم گرفته است که در پائیز سال جاری میلادی، دومین نسخه بازی خود را تحت عنوان Watch Dogs 2 به انتشار برساند. عنوانی که نمایش های خوبی تا به امروز داشته اما طرفدارانش نمی‌دانند قرار است به هنگام انتشار شاهد همان اتفاقاتی باشند که هنگام عرضۀ نسخه اول رخ دادند؟ یا اینکه یوبیسافت از اشتباهات گذشتۀ خود درس گرفته و می‌خواهد با جبران آنها یک بازی بدون نقص را روانۀ بازار کند؟ در ادامۀ این مطلب به بررسی نکاتی می‌پردازیم که نباید در Watch Dogs 2 ( باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 )شاهد آنان باشیم. مواردی که این بازی با تصحیح و جبران آنها، می‌توانید شانسی برای موفقیت داشته باشد،با نکست فور گیم همراه باشید.

 

نگاهی اجمالی به اخبار بازی Watch Dogs 2 |حس خوب هکر بودن

نگاهی اجمالی به اخبار بازی Watch Dogs 2 |حس خوب هکر بودن

نگاهی اجمالی به اخبار بازی Watch Dogs 2 |حس خوب هکر بودن

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 -تبلیغات درست

پیش از هرچیزی، یوبیسافت باید سیاست های تبلیغاتی خود را دستخوش تغییراتی بنیادین کند. به طوری که همان چیزی را در نمایش ها نشان بدهد که قرار است بازی نهایی تجربه کنیم. نه اینکه شاهد همان اتفاقاتی باشیم که طی انتشار بازی هایی نظیر Watch Dogs، The Division و Assassin’s Creed Unity شاهد بودیم. نمایش های فک انداز و اخبار روزانه‌ای که از این بازی ها منتشر می‌شد، طرفداران را برای یک انقلاب در بازی های ویدئویی آماده می‌کرد و انتظارها را به سرحد خود می‌رساند. اما در نهایت محصول نهایی بسیار ضعیف تر از چیزی بود که در نمایش ها شاهد آن بودیم. در وهلۀ اول پس‌رفت گرافیکی است که به چشم می‌آید و در The Division و نسخۀ اول Watch Dogs، به حد کمال خود رسیده بود و آه از نهاد طرفداران درآورده بود.

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 |نکست فور گیم

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 -یک بازی کاملا مناسب از لحاظ فنی

حالا که بحث فنی بازی به میان آورده شده است لازم به گفتن است که سازندگان بازی باید تلاش بیشتری در برطرف کردن نواقص فنی کنند. باگ ها و گلیچ های اعصاب خردکن همواره مهمان مزاحم بازی های یوبیسافت هستند که البته در نمایش های پیش از انتشارش پنهان می‌شوند. حال فکرش را کنید حتی در نمایش های پیش از انتشار بازی نیز نقص های فنی به چشم بیایند! مطمئنا یوبیسافت باید فکری جدی در زمینۀ فنی بازی جدید خود بکند تا دیگر اقسام بازی‌اش در کمال کیفیت، فدای مشکلات فنی نشوند. یکی از نقص هایی که در نسخۀ اول به چشم می‌آمد و عدۀ زیادی را آزرده خاطر کرده بود، تخریب پذیری بسیار پایین محیط بازی و فیزیک اتومبیل ها بود. برای مثال طی تصادفات خیابانی، صدمات ناشی از برخورد برروی اتومبیل ها به هیچ وجه طبیعی نبود و در طرف مقابل میدان رقابت، GTA V بسیار موفق عمل کرده بود. حال یوبیسافت حداقل با الگوبرداری از رقیب خود باید این مشکل را نیز برطرف کند تا تخریب پذیری ضعیف و غیرطبیعی بازی به تجربۀ مخاطب آسیب نزند.

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 -سیستم رانندگی بهتر

فرنچایز Watch Dogs از همان ابتدای معرفی‌اش مانور زیادی روی بخش رانندگی خود داد. به طوری که طرفداران فکر می‌کردند یوبیسافت می‌خواهد از تجربیات خود در ساخت سری بازی های خاطره‌ساز Driver استفاده کند و از این بابت خیالشان راحت بود که بخش رانندگی بازی بدون نقص خواهد بود. اما هنگامی که بازی به انتشار رسید همه چیز به یکباره تغییر کرد. هندلینگ ضعیف ماشین ها به هیچ وجه راضی کننده نبود. به شخصه ترجیح می‌دادم مدت زمان رانندگی در بازی را به بازی GTA V اختصاص بدهم. حتی هنگام رانندگی با ماشین های مختلف هم متوجه تغییری در ساختار و ویژگی های آنها نمی‌شدید. از این مهمتر یک ضعف خیلی بزرگ گریبان گیر بازی شده بود. آن هم این بود که به هنگام رانندگی نمی‌شد تیراندازی کرد. یعنی همانند بازی های یک دهه قبل به جای تیراندازی هنگام رانندگی، باید خود را به ماشین های دیگر می‌کوبیدیم تا از گردونۀ رقابت خارج شوند. مواردی این چنینی در بخش رانندگی بازی باعث شدند خیلی از مخاطبان بازی، بازی را نیمه کاره رها کنند و به انتهای آن نرسند. همچین مشکلی به طور جدی آیندۀ یک فرنچایز را تهدید می‌کند پس بهتر است یوبیسافت بیش از هرچیزی نگران بخش رانندگی بازی و بهبود بخشیدن به آن باشد.

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 |نکست فور گیم

شخصیت های اصلی بازی

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 -طراحان شخصیت ها، تنها به ظاهر آنها اتکا نکنند

هنگامی که نمایش های نخسۀ قبلی را تماشا می‌کردیم، شخصیت های جذاب و زیبای جانبی بازی که شخصیت اصلی را همراهی می‌کردند خود را به خوبی در دل هواداران جا کرده بودند و از محبوبیت بالایی برخوردار بودند. اما در ماجراهای بازی تمرکز زیادی برروی آنها نشده بود. حداقل آنطور که باید، نبودند. در Watch Dogs 2 هم شرایط تا به حال اینگونه بوده. یعنی شخصیت های جانبی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده‌اند. محبوبیتی که به نظر می‌رسد حتی از شخصیت اصلی بازی هم بیشتر است! اما یوبیسافت به کمک نویسندگان خوش ذوق خود باید تلاش کند تا یک شخصیت پردازی کلیشه‌ای را تحویل مخاطب ندهند. مخاطب ها به دنبال روابط جدید بین دو شخصیت درون بازی هستند. به دنبال ماجراهایی هستند که تابحال ندیده باشند. پس بهتر است به دور از هر کلیشۀ داستانی، شخصیت های درون بازی را علاوه بر شکل ظاهری جذابشان، عمیق و دوست داشتنی خلق کند تا برقراری ارتباط با بطن اصلی بازی برای مخاطب لذت بخش تر شود. علاوه بر اینها وقت بیشتری هم باید برای طراحی شخصیت اصلی بازی بگذارد. نه اینکه شخصیت اصلی نسخۀ قبل یعنی آیدن پیرز بد باشدها! نه. فقط به نظر من شخصیت اصلی باید طوری باشد که وقتی در انتهای بازی می‌میرد، مخاطب برایش اشک بریزد. این همان شخصیتی است که در یک بازی بدون نقص حضور دارد. یوبیسافت هم دیگر باید دست از طراحی شخصیت های کلیشه‌ای و سطحی بکشد و از چند الگو و مرز جدید استفاده کند تا حس تازگی در بازی های جدیدش به ویژه Watch Dogs 2 احساس شود.

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 |نکست فور گیم

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 -نیویورک باید بهتر از شیکاگو باشد

یکی از حوصله سربر ترین، خسته کننده ترین و بی‌ارزش ترین کارهایی که در نسخۀ قبلی می‌شد انجام داد این بود که پیاده یا با ماشین در شهر حرکت کنید! درحالی که بیشتر مخاطبان GTA V، این بازی را برای همین کار برگزیده‌اند.
مردم عادی شهر یا حرکت می‌کردند یا سرشان داخل تلفن همراهشان بود. گهگداری هم باهم دعوا می‌کردند. مطمعنا این چیزی نیست که بازیباز در طول قدم زدن در سطح شهر بخواهد تماشا کند. پس بهتر است کمی برای پویا تر به نظر رسیدن نیویورک خود تلاش کند. جمعیت بازی را بالا ببرد. خیابان ها را شلوغ تر کند. واکنش افراد به مبارزات و تصادفات را طبیعی تر جلوه دهد. هوش مصنوعی آنها را بالا ببرد و خلاصه شهر بهتری را طراحی کند که جای خالی‌اش در نسخۀ قبلی احساس می‌شد.
حرکات پارکور بازی نیز دستخوش تغییرات زیادی شده‌اند و به نظر می‌رسد با نسخۀ قبلی تفاوت های زیادی کرده است. حتی انیمیشن های دویدن شخصیت اصلی دچار تغییر شده‌اند و با توجه به زاویۀ جدید دوربین که شباهت بسیار زیادی به GTA V دارد، با یک گیم پلی کاملا جدید رو به رو هستیم.
به طور کلی دیگر بازی دارای آن تم تاریک و جو گیرای پالتوی قهوه‌ای آیدن نیست و بیشتر درگیر شیطنت های یک گروه هکر و قلچماق بازی هایشان در شهر شده که تم گنگستری زیادی به خود گرفته و به نظر می‌رسد بیشتر از گذشته نیاز به اسلحه خواهیم داشت. اما سازندگان طی خبری رسمی اعلام کردند که بازی را بدون کشتن حتی یک نفر نیز می‌توان به اتمام رساند.

باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 |نکست فور گیم

باید ها و نباید هابازی Watch dogs 2 -بخش آنلاین گسترده تر و سرگرم کننده

یکی از مواردی که در نسخۀ قبلی جای خالی آن احساس می‌شد و به نظر می‌رسد که Watch Dogs 2 قرار گرفته، بخش Co Op و موارد سرگرم کنندۀ بیشتر برای بخش چند نفرۀ آنلاین است. یکی از مواردی که GTA V را تا به امروز زنده نگه داشته و هنوز هم فروش های کلان را تجربه می‌کند؛ این است که بخش آنلاین بدون نقص و از هر نظر کاملی داشت. دقیقا موردی که در Watch Dogs 1 شاهد آن نبودیم. حال سازندگان تصمیم گرفته‌اند در نسخۀ دوم، از رقیب عقب نمانند و کارهای جدیدی بکنند. کارهایی که هنوز اطلاعات جدیدی از آن به انتشار نرسیده است و هنگام انتشار بازی از آنها باخبر می‌شویم.
اما در برخی از قسمت ها نیز بازی باید مراقب خود باشد تا پایش را از گیلیم خود درازتر نکند! برای مثال روبات هایی که در تجهیزات شخصیت اصلی به چشم می‌خورند، لذت مبارزات تن به تن و اسلحه‌ای بازی را از مخاطب می‌گیرند. البته این در صورتی است که بازیباز چاره‌ای به جز استفاده از تجهیزات جدیدش نداشته باشد. اما ممکن است سازندگان یک قدم جلوتر از عقیدۀ ما حرکت کرده باشند و روند مراحل و انجام ماموریت ها را به گونه‌ای طراحی کرده باشند که از راه ها و استفاده از روش های گوناگون بتوان مراحل را به اتمام رساند.
باید ها و نباید های بازی Watch dogs 2 |نکست فور گیمبیش از حد فان(بامزه) بودن بازی هم مشکلی است که به نظر می‌رسد دوست داران تم سنگین و تاریک نسخۀ قبل را نسخۀ جدید دور کند. برای مثال شخصیت اصلی به شیوه های خاص خود با دوستانش دست می‌دهد، یا اینکه هنگام مبارزات هدفون داخل گوشش می‌گذارد و آهنگ پلی می‌کند. این موارد به هیچ وجه مورد منفی برای بازی نیستند، اما باید در نظر گرفت که مخاطبان بازی همان هایی هستند که عاشق ماسک آیدن و پالتوی با ابهتش شده بودند. نه آنهایی که با ترور در GTA V به قتل عام پلیس ها و دشمنان می‌پرداختند و ماشین هارا منفجر می‌کردند. پس یوبیسافت علاوه بر موارد قبلی، باید مراقب تم کلی بازی باشد که مخاطب ها آن را بپسندند.

تمامی این موارد گفته شد تا مخاطبی که این مقاله را مطالعه می‌کند، در نمایش های پیش روی بازی به این موارد دقت کند که آیا در بازی وجود دارند؟ آیا بازی همانطور که در نمایش های خود نشان می‌دهد است و با یک بازی بسیار خوب روبه رو هستیم؟ نسخۀ قبلی هم بد نبود اما واقعا تمام خوبی ها و نکات مثبت بازی فدای بخش ماشین سواری آن که توده‌ای از مشکلات مختلف بود، شد. تمامی این موارد در کنار یک صداگذاری و موسیقی خوب و قابل قبول، گرافیک دانگرید نشده و بی نقص، شخصی سازی خوب آیتم ها و شکل ظاهری شخصیت اصلی و چند مورد جزئی دیگر اگر رعایت شوند، Watch Dogs 2 را به یکی از بهترین بازی های سال ۲۰۱۶ تبدیل خواهند کرد و باری دیگر اعتمادها را به سوی یوبیسافت جلب می‌کنند. اما خب “اگر” رعایت شوند و سازندگان وقت کافی برروی پروسۀ ساخت بازی بگذارند و یک بازی کامل را به انتشار برسانند. در اکتبر سال جاری میلادی باید منتظر انتشار این بازی برروی کنسول های نسل هشتمی یعنی PS4 و Xbox One و همچنین کامپیوترهای شخصی باشیم.

تهیه شده در نکست فور گیم

اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید