بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg | دزد دریایی یا اساسین؟ مسئله این است…

0

سری بازی‌های Assassin’s Creed پس از تولید چند سری، دیگر آن محبوبیت اولیه‌اش را از دست داد و افت شدیدی پیدا کرد. پس از داستان پردازی ضعیف و گیم‌پلی تکراری نسخه‌ی قبل‌، یوبی سافت تصمیم گرفت با ترکیبی از دزدان دریایی و کشتی رانی تا حدی این محبوبیت از دست رفته‌اش را جبران کند.این سری از نظر تاریخی قبل از نسخه‌ی پیشین خود قرار دارد و گیمر در نقش یک دزد دریایی بازی را آغاز می‌کند،با نکست فور گیم همراه باشید.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

پس از مرگ دزموند مایلز شرکت آبسترگو با نمونه برداری ازDNA جسدش موفق به دست‌‌یابی به حافظه‌‌ی ژنتیکی او می‌شوند. در این سری ما در نقش ادوارد کن‌وی ظاهر می‌شویم. او شبیه هیچ کدام از شخصیت‌های سری‌های قبل نیست، نه به فکر انتقام است و نه جنگ با تمپلارها، در واقعاواصلا اساسین نیست!

برای ادوارد فقط پول اهمیت دارد و به همین منظور برای کسب پول و ثروت به دریای کارائیب رفته و به عنوان خدمه‌ در کشتی دزدان دریایی مشغول به کار می‌شود؛ اما پس از مدتی کشتی حامل ادوارد در جنگ با کشتی تجاری ویران شده و ناخدای کشتی توسط فردی ناشناس کشته می‌شود. ادوارد که از این حادثه صدمه‌ای ندیده و جان سالم به در برده است خود را به ساحل می‌رساند. در ساحل قاتل را کهدانکن والپول نام دارد می‌بیند و پس از تعقیب و گریز کوتاهی او را به قتل می‌رساند.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

یوبیسافت شمارا به هر نحوی در بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg به چالش میکشد

ادوارد پس از جستجو در وسایل دانکن متوجه‌ می‌شود که او اساسینی خائن بوده که قصد فروختن اطلاعات اساسین‌ها را به تمپلار‌ها داشته است. ادوارد تصمیم می‌گیرد ماموریت ناتمام او را با فرض پول خوبی که نصیبش می‌شود به پایان برساند. برای این کار لباس و وسایل دانکن را پوشیده و برای ملاقات رئیس تمپلارها عازم شهر هاوانا می‌شود.پس ملاقات با استاد اعظم تمپلار‌ها کریستال ویال را که در وسایل دانکن یافته بود به آن‌ها تقدیم می‌کند، و با اینکار اعتماد تمپلارها را بدست می‌آورد. اما پس از مدت کوتاهی هویت واقعی او لو می‌رود و استاد اعظم دستور می‌دهد او را در کشتی زندانی کرده و به تمپلارهای بریتانیایی تحویل دهند، اما سر انجام ادوارد به همراه دیگر زندانیان، کشتی‌ای را ربوده موفق به فرار می‌شوند.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

شهر زیبای بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg

در این سریساختمان‌های مرتفع دوران رنسانس و جنگل‌‌ها جای خود را به دریا و جزایر داده‌اند. بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg در سه شهر اصلی هاوانا، ناسائو و کینگستون و جزایر کوچک و بزرگی رخ می‌دهد که بوسیله‌ی آب‌های آزاد به هم مرتبط می‌شوند. جابه‌جایی در این میان مستلزم استفاده از کشتی است. البته قسمت کشتی‌رانی فقط محدود به سفر در دریا نیست، شما می‌توانید همانند یک دزد دریایی کشتی‌های تجاری و غیر تجاری را مورد هدف قرار داده و منابع‌شان را به غارت ببرید.

علاوه بر گیم‌پلی اصلی شما می‌توانید به جمع‌آوری منابع، گشت‌ وگذار در دریا و جزایر، ارتقاء کشتی و دیگر مراحل فرعی فراوانی که در بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg هست بپردازید. این مراحل فرعی بهقدری زیاد است که ۶۰ ساعت گیم پلی به این بخش اختصاص داده شده!

در نسخه‌ی قبل برای نخستین بار شاهد مبارزات جذاب دریایی بودیم‌ که بسیار مورد توجه قرار گرفت، در این سری نیز این قسمت وجود دارد با این تفاوت که تبدیل به مکانیزم اصلی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg شده، به گونه‌ای که حدود ۶۰٪ گیم پلی بر روی دریا و تنها ۴۰٪ آن بر روی خشکی اتفاق می‌افتد. کنترل کشتی آسان‌تر و طبیعی‌تر از سری پیش شده است، با ارتقاء کشتی و افزایش خدمه می‌توانید به کشتی‌های قوی‌تر و با پول بیشتر حمله کنید، که البته حمله به کشتی‌های قوی سختی‌هایی را به دنبال دارد. اما غارت منابع بیشتر و ارتقاء کشتی چنان لذت بخش است که بازیکن را وادار به این کار می‌کند.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

نبرد کشتی ها در بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg جزو اصلی ترین چالش های بازی میباشد

با اضافه شدن قسمت کشتی رانی آزادی بازیکن بیشتر شده و Open World بودن سبک بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg بیشتر نمایان می‌شود. چشم انداز‌های سواحل و آب‌های آزاد، مناظر طبیعی همچون طوفان‌ها و روزهای بارانی لحظات منحصر به فردی را برای گیمر به دنبال دارد.

شما می توانید با استفاده از دوربین، دیگر کشتی‌ها و منابع‌شان را دیده و طعمه‌ی بعدی خود را انتخاب کنید. سیستم مبارزه به شکلی است که باید با استفاده از توپ کشتی دشمن را مورد هدف قرار دهید. هدف‌گیری با چرخ دوربین انجام می‌شود یعنی شما با توپ‌های قسمتی از کشتی می‌توانید کار کنید که دوربینتان در همان جهت قرار دارد. پس از شکست دشمن شما می‌توانید تعیین کنید که خدمه‌ی دشمن را آزاد کنید، کشتی را تعمیر کنید و یا کشتی دشمن راتبدیل به دزدان دریایی متحد با خود کنید. البته این پروسه پس از چند حمله ممکن تا حدی تکراری و خسته کننده می‌شود.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

مانند سری قبل می‌توانید به شکار حیوانات بپردازید، با این تفاوت که حیوانات تنوع بیشتری پیدا کردند، اما بخش جذاب این قسمت اضافه شدن قابلیت شکار آبزیانی نظیر‍ نهنگ، کوسه و… در داخل دریاست که به آسانی شکار حیوانات در خشکی نیست و نیازمند ابزار،اسلحهو مهارت خاصی است.

متاسفانه بخش Multiplayer علی‌رغم پتانسیل بالایی که دارد، دست‌خوش تغییرات چندانی نشده و خبری از نبردهای دریایی نیست، گیم‌پلی مانند سری‌های قبل کاملا برروی خشکی است، البته چند کاراکتر، نقشه و حالت بازی جدیداضافه شده، اما در کل سیر خسته کننده‌ی نسخه‌ی قبل را دنبال می‌کند.

بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg در قسمت حال پس از مرگ دزموند تعریف چندانی ندارد، شما کنترل فردی را به صورت اول شخص در دست می‌گیرید که صدا و چهره‌ای ندارد. شما می‌توانید به فعالیت‌های کسالت‌آوری همچون گشت و گذار در شرکت آبسترگو و انجام مینی‌گیم‌ها مشغول شوید، اما خوش بختانه انجام این مینی‌گیم‌ها اختیاری است.

بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg |نکست فور گیم

آخرین صحنه ی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg

گرافیک بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg همچون سری‌های پیشین همچنان از نقاط قوت بازی به حساب می‌آید. طراحی مناطق سرسبز، جزایر و شهرها به بهترین نحو ممکن انجام شده، به طوری که بازیکن در بسیاری از قسمت‌های بازی محو تماشای این مناظر و افکت‌های بی‌نظیر می‌شود.

با ساخت این بازی یوبی سافت توانست گیم‌پلی این سری را از یکنواختی بیرون آورد، در مجموع بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg به راستی تجربه‌ی بازی در نقش یک دزد دریایی به خوبی القا می‌کند، اما نه یک اساسین.

اگر شما نیز بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg را تجربه کرده اید نظرتان را با ما در میان بگذارید.

نمره نهایی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg

9 عالی

نکات مثبت: گیم‌پلی متفاوت- مبارزات متنوع دریایی- لوکیشن متفاوت

نکات منفی: افت قسمتMultiplayer

  • User Ratings (رای ها 7) 6.3
اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید