بررسی بازی FIFA 16 | گل طلایی

1

همانند سایر افراد حرفه‌ای، FIFA 16 به چالش‌های جدید توانست با یک برنامه‌ریزی مدون، منظم و دانش خوب از سد همه‌ی آنها بگذرد و دوباره پیروز میدان در سال جاری تبدیل شود. در ادامه با نکست ۴ گیم همراه باشید.

باکس آرت بازی FIFA 16 - نکست 4 گیم

باکس آرت بازی FIFA 16

نام: FIFA 16

ناشر: EA

سازنده:  EA Canada

موتور: Ignite

پلتفرم: PS4، PS3، Xbox One، Xbox 360، PC، iOS، Android

در سال پیش که فیفا راه خود را بر روی نسل جدید گم کرده بود و علی رغم گرافیک بالا و انجین قدرتمند بازی، PES 2015 توانست گیم پلی بهتری از خود به جای بگذارد.

برای شبیه‌سازی بهتر و قوی‌تر، تمام نگاه‌ها بر روی اینست که همه چیز بهترین باشد. به خصوص خوشحالی جمعیت حاضر در استادیومی که فوتبال در آن جریان دارد و با هر اتفاق در بازی، عکس العملی از خود به جای می‌گذارند. با این حال، گیمرهایی که هر دو بازی را انجام دادند، در شگفت بودند که آیا باز هم می‌توان طبق گذشته در FIFA 15 گل‌های بزرگ و شگفت انگیزی بزنند؟

FIFA 16 با اعتماد به نفس قوی و مستدام وارد عرصه گیمینگ شد. هیچ وقت هم بابت بهینه‌سازی در قسمت‌هایی از بازی مغرور نشدند. به عبارتی بهتر، موفقیت هر ساله FIFA در چندین سال اخیر به علت شهرتش نبود، بلکه به خاطر این بود به صورت اساسی و فنی توانست رضایت گیمرها را جلب کند. تمام این موفقیت از ارتقای قدرمند هوش مصنوعی کامپیوتری بازیکن‌ها، هم‌تیمی‌ها و رقبا وام گرفته است.

نسخه پیشین FIFA تقریبا در قسمت بازیکن کنترل کننده توپ کمی زجرآور بود و نمی‌توانستیم روی وی حمایت چندانی داشته باشیم. در FIFA 16، فضاگیری هم‌تیمی‌ها بسیار بهتر شده و سیستم دفاعی تیم حریف را بهتر و دقیق‌تر می‌توان برای رد شدن از سد دفاعی یا گل زدن، بررسی کرد.

حمایت و ساپورت تیمی به نظر می‌رسد به نوعی شرطیست. هر چند، اگر گیمر در حال حرکت رو به جلو باشد، آنها هم پیشروی می‌کنند ولی یک مکث کوتاه باعث می‌شود آنها متوقف شوند و گیمر را در دل سیستم هوشمند دفاعی رقیب رها می‌سازند. پس مجبور هستید برای پیشروی، صبر نکنید و مداوم به هم‌تیمی‌های خود پاس بدهید.

دفاع تیم مقابل، نسبت به پاس کاری هوشمندتر شده و بهتر از قبل می‌توانند پاس کاری تیم مقابل را متوقف سازند (که در درجه‌های سختی بالاتر این ویژگی به عنوان یک چالش اساسی تبدیل می‌شود) و در FIFA16 بر روی این قضیه بسیار مانور داده شده تا بازی‌های خوبی را بتوان انجام داد. گیمرها هنوز می‌بایست یک دفاع خیلی فعال را بدون انتظار از هم‌تیمی‌های خودشان بازی‌ کنند؛ هم‌تیمی‌ها تا جایی که می‌توانند بیشتر هجومی کار می‌کنند تا یک دفاع مستحکم را به تیم مقابل نشان بدهند! ولی هنگامی که متوجه شدم CPU همان گونه که من حمله می‌کنم، سیستم همین کار را تقلید می‌کند. به خاطر همین بدون هیچ تکل خطرناکی می‌توان نحوه پاس کاری‌ها را حدس زد و جلوی پیشروی تیم حریف را گرفت.

خامس رودریگز در FIFA 16 - نکست 4 گیم

خامس رودریگز در FIFA 16

هوش مصنوعی بهینه یافته بازی FIFA 16 این اجازه را به شما می‌دهد به تیم خود دستورالعمل‌های مختلفی با استفاده از D-pad بدهید تا هوش مصنوعی تیم با استفاده از فرمان خاص، استراتژی و موقعیت خاصی را ایجاد می‌کنند که پیش از این هم در فیفا حضور داشته است (حمله، دفاع، تله آفساید)؛ در حالت عادی، فرمان هوش مصنوعی بر روی گزینه «بالانس» قرار گرفته که ترکیبی از تمام موارد است و خودِ هوش مصنوعی تصمیم می‌گیرد که در چه زمانی دفاع کند یا تله آفساید به کار بگیرد. معمولا وقتی با یک تیم درجه چندم بازی می‌کنم و به گل نمی‌رسم یادم می‌آید که به تیم خود دستور حمله و پیشروی ندادم و به خاطر همین بازی کمی خشک و بی‌روح در جریان بود.

دو مدل کنترل کاربری جدید در این بازی وجود دارد که کمک می‌کند حس واقعی‌تری نسبت به این بازی داشته باشیم. اولین مورد، «دریبل بدون لمس» است که منحنی یادگیری سریع‌تری دارد و موقعی کارآمد بودن این کنترل را حس می‌کنید که یک بازیکن برتر را با این نوع کنترل هدایت کنید. به عبارتی ساده‌تر، ایجاد فضای بیشتر میان توپ و بازیکن است که برای فریب مدافع و گمراه‌سازی وی در حدس مسیر درست توپ، نقش به سزایی دارد. این قابلیت برای گیمرهای مبتدی با فیفا به نوعی مزخرف(!) جلوه می‌کند و نسبت به کارهای معمول در فوتبال نظیر سرعت گرفتن، استپ سینه و سایر حرکات کمتر موثر است.

نوع کنترل دیگر که کارآمدتر است، Driven pass نام دارد که همان پاس کاری معمولی است ولی سریع‌تر و دقیق‌تر که از مدافع راحت‌تر رد می‌شود ولی از آن سو، فرد گیرنده توپ سخت‌تر می‌تواند به توپ برسد؛ مخصوصا اگر گیرنده در تسلط توپ، مهارت کمتری داشته باشد یا فردی که پاس می‌دهد در پاس کاری مهارت پایینی داشته باشد.

وقتی از قابلیت Driven pass بدون هیچ علت خاصی استفاده کنیم، سرعت پیشروی تیمی کمتر می‌شود چون گیرنده توپ، دقت کمتری نسبت به پاس کاری استاندارد دارد. ولی در موقعیت‌های کلیدی و حساس، پاس هدف‌دار منجر به یک حمله خطرناک‌تر می‌شود. در بازی فوتبال بین لیورپول و Lyon، از «کریستین بنتک» به «لوکاس لیوا» یک پاس هدف‌دار دادم که یک پاس کاری مداوم و عرضی می‌توانست نامطلوب باشد (بنتک بیشتر در پشت لوکاس بود تا اینکه در قسمت کنارش باشد) و یک پاس تو عمق می‌توانست سرعت حمله را کمتر کند یا حتی جلوی پاس توسط مدافع گرفته شود. خلاصه کلام، «لوکاس» فریب خورد و سپس توانست به سختی توپ را برای چند لحظه تصاحب کند و از این حرکت توانستم یک کرنر در سمت چپ بگیرم.

قابلیت Driven pass در ویژگی جدیدی تحت عنوان FIFA Trainer معمولا برجسته در یک باکس در کنار بازیکن کنترل کننده توپ نشان داده می‌شود. همانطور که گفته شده، انجام یک پاس هدف‌دار به شرایط مختلف بازی بستگی دارد. افراد کارکشته‌ای که با فیفا بزرگ شده‌اند، این قابلیت را خاموش می‌کنند اما بنده به عنوان یک هوادار در زمینه شبیه‌ساز فوتبال، از این کار فیفا سپاسگزارم که به گیمر یادآوری می‌کند که علی رغم کارهای ساده‌ای مثل پاس دادن و شوت کردن، می‌تواند همچین کاری نیز انجام بدهد.

عکسی از بخش بانوان بازی FIFA 16 - نکست 4 گیم

عکسی از بخش بانوان بازی FIFA 16

تاثیر فرمان دادن‌های مختلف با یکدیگر در یک بازی بسیار خوشایند بوده و ویژگی جدید منحصر به فرد FIFA در فوتبال زنان است که بر روی این قضیه بسیار در رسانه‌های مجازی مانور داده بودند.

در اولین برخورد با تیم زنان متوجه خواهید شد که همه چیز بسیار مبتدیانه است و اولین سوالی که برای شما ممکن است پیش بیاید در اینست که چرا تیم زنان نمی‌تواند با یک تیم مرد بازی کند. دروازه‌بان مونث به خاطر جثه ریزنقشش نمی‌تواند دروازه را کامل از تیررس توپ محافظت کند، در حالیکه دروازه‌بان مذکر به راحتی می‌تواند جهت توپ را نظاره کند و با یک عکس العمل حساب شده جلوی گل شدن توپ را بگیرد. با این حال، هر دو دروازه‌بان را می‌توان روی آن سوییچ کرد و از دروازه به میدان اصلی با توپ وارد شد که معمولا بعضی گیمرها از این نوع استراتژی برای زدن هر چه سریع‌تر گل استفاده می‌کنند. تورنومنت بین المللی فوتبال زنان همانند فوتبال کالج است که می‌توان تاثیر فوتبال‌های دانشکده‌های آمریکایی را بر روی ورزش به راحتی مشاهده کرد. حتی در درجه‌های سختی بالاتر، تیم‌های ضعیف می‌توانند از لحاظ آماری، به صورت بسیار خوب خودشان را نشان بدهند.

فوتبال بانوان در FIFA 16 بدین معنی نیست که نسبت به فوتبال مردان ضعیف باشد. بلکه همین مبتدیانه بودنش اجازه می‌دهد که در پاس دادن، حرکات و دفاع کردن دقیق‌تر باشد و همیشه ضدحمله‌ها نیز می‌توانند بسیار خطرناک در یک بازی باشند و گزینه روی میز هر دو نوع فوتبال است. در کل، در فوتبال زنان، گیمر نسبت به فوتبال مردان وقت بیشتری دارد تا یک استراتژی و تاکتیکی اعمال کند که به گل برسد. همچنین گزارشگرهای معروف و ثابت فیفا، «مارتین تایلر» و «آلن اسمیت» همچنان بازی فیفا را گزارش می‌کنند و برای تیم‌های زنان دیالوگ‌های مشخص شده‌ای جدا از بخش مردان دارند که لذت بازی را دو چندان می‌کند.

همچنان انتظار داشتم که ویژگی‌های بیشتر و ناب‌تری برای فوتبال زنان وجود داشت. Mode های مختلفی که در این بخش وجود دارد، تورنومنتی ساده و بدون برند خاصی است که نهایتا ۶ مسابقه در آن وجود دارد و همچنین بازی ساده‌ی دو تیم (Kick off) نیز وجود دارد که ویژگی بارز و متفاوتی نسبت به فوتبال مردان ندارد. خیلی رک و بی‌محابا EA اجازه نداد تا ویژگی‌های Ultimate Team و Be a Pro برای بخش فوتبال زنان تعبیه شود. ولی اگر می‌خواهید به عنوان گیمر زمان بیشتری را صرف فوتبال زنان کنید، می‌توانید تورنومنت شخصی بسازید که تمام ۱۲ تیم زنان را در بر بگیرد.

فیفا در بخش لیگ‌ها و تقویم بازی‌ها کمی زیاده‌روی کرده است. در سال ۲۰۰۸ که بخش Ultimate Team معرفی شد، هیچگونه بر اساس واقعیت بازی‌ها انجام نمی‌شد و با این حال فیفا یک فرانچایز بسیار محبوب بود. با این حال، Ultimate Team ما را با ویژگی‌های خاصی در دنیای فوتبال آشنا کرد که حتی از تماشای ۲ سری جام جهانی و حتی تماشای زنده لیگ برتر NBC نیز بیشتر هیجان انگیز بود. این بخش در امسال با ویژگی جدیدی به نام FUT Draft همراه است که همانند بخش Draft Champions در بازی Madden NFL است. در این ویژگی، گیمرها می‌توانند یک تیم از بازیکن‌های بسیار قوی تحت شرایط خاصی ببندند که به مراتب بهتر از بستن یک تیم با ریت بین ۸۵ الی ۹۰ است.

مشکلی که در FUT Draft برخلاف Draft champions دیده می‌شود، در اینست که باید به واحدی مجازی برای هر دور پول بسیار زیادی خرج کنید. تور اول رایگان است ولی بعد آن باید ۱۵ هزار سکه یا ۳۰۰ فیفا پوینت خرج کنید که در بعدها می‌بایست به صورت واقعی پوینت‌ها را خریداری کنید. سکه‌ها در بازی‌های FIFA 16 در مدهای مختلف می‌توان دریافت کرد ولی فی ورودی، همچنان نزدیک به ۲.۵۰ دلار است. از سوی دیگر، سواستفاده از FUT Draft است تا Ultimate Team خود را با جوایزی که در مسابقات برنده می‌شوید ارتقا دهید و از سوی دیگر نیز می‌توان با یک پرداخت بسیار ساده، تیم خود را ارتقا داد که نیازمند توانایی زیادی در برنده شدن مسابقات نمی‌خواهد.

این هم چهره‌ی رونالدو در FIFA 16 - نکست 4 گیم

این هم چهره‌ی رونالدو در FIFA 16

Ultimate Team همچنان بهترین مد برای افراد تازه‌کار با فیفاست که تعدادشان در آمریکای شمالی کم نیست. تیم‌های پرستاره مثل رئال مادرید یا چلسی فراتر از انتظارات گیمرها قدم برداشته است و بنده بر روی بازیکن‌ها به شدت تمرکز کردم که چگونه می‌توان با آنها در مسابقات برنده بشوم و آنها را بهتر سازم؛ به عنوان مثال بازیکن محبوب جدیدم «نولان روکس» است که فقط ریت ۷۵ دارد که در تیم Saint-Étienne در لیگ دسته ۱ فرانسه مهاجم است ولی با این حال در حملات تیمی، او پیشتاز تیم است و گل‌های زیادی زده است. اگر بخش Ultimate Team فیفا نبود احتمالا چیزی از وی نمی‌دانستم.

بنده کمتر شده از بازیکن‌های خودم در یک بازی تعریف کنم چون مثل این می‌ماند به جوک خودتان بخندید! ولی هیجان انگیز است بازی با بازیکن‌های بازی فیفا! ۲-۲ مساوی با آلمان در مرحله نیمه نهایی جام فوتبال بین المللی فوتبال زنان، وقت اضافه رو به اتمام هست و بدتر از این ممکن است به پنالتی کشیده شود. در دقیقه ۹۰، بازیکن Ali Krieger به سرعت پیشروی می‌کند، پاس می‌دهد و با یک پاس کاری سریع با Alex Morgan و یک ضربه سر بسیار به موقع، تیم را از ضربات پنالتی نجات می‌دهد.

و اما در آخر، بازی FIFA 16 چگونه است؟

این سناریوی FIFA 16 است. از همکاری تیمی و رسیدن به گل گرفته تا رسیدن به یک پیروزی شیرین بنده را به وجد خواهد آورد. موقعی بازی‌های ویدیویی سبک ورزشی تبدیل به یک اثر ارزشمند و بهترین می‌شوند که شما خودتان را پاره کنید تا با پیروزی بر تیم مقابل خوشحال شوید! و باور کنید FIFA 16 مثل یک دینامیتی هست که این قابلیتش باعث می‌شود تا مدت‌های مدیدی اثر و نتیجه‌اش را ببینید.

نظر شما در مورد FIFA 16 چیست؟ آیا امسال هم پیروز رقابت است؟ در ادامه نظرات خود را در باره‌ی FIFA 16 و بررسی نکست ۴ گیم از این بازی به اشتراک بگذارید.

نمره بازی FIFA 16

90% عالی

اگر به فکر انتخاب یک شبیه‌ساز فوتبال در سال 2016 هستید، FIFA 16 بهترین انتخاب است. هرچند اگر طرفدار سری PES باشید بعید است به سمت این باری برگردید.

  • User Ratings (رای ها 14) 79 %
اشتراک گذاری
خبرنامه

۱ دیدگاه

  1. خدایا ممنونم که باز افتخار خوندن مقالات رسول خردمندی رو بهم دادی!
    آقای خردمندی خیلی خوشحالم که پیداتون کردم.
    دمتون گرم و دستتون هم درد نکنه بخاطر مقاله!

یک نظر دهید