بررسی بازی GTA IV | نیکو، سارقی چیره دست

0

در این مقاله به بررسی بازی GTA IV از پرطرفدار ترین Open World های تاریخ پرداخته ایم در ادامه با نکست ۴ گیم همراه باشید.

در سال ۲۰۰۷ بود که نسخه ی جدیدی از سری بازی GTA تحت عنوان GTA IV عرضه شد و چیزی فراتر از موفقیت را کسب کرد و توانست انقلابی بزرگ در صنعت بازی های ویدئویی به راه بیاندازد و طرفداران سری بازی GTA را تا عرضه ی نسخه ی بعد مجبور به تحسین از راکستار کند و پشتوانه ای برای ساخت بازی های بهتر و موفق تر از بازی GTA IV شوند. راکستار که سابقه ی ساخت بازی های بسیار موفقی نظیر بازی GTA San Andreas و بازی GTA Vice City را در کارنامه ی خود به ثبت رسانده بود اینبار تمامی چارچوب سری بازی GTA را دچار تغییرات مثبتی کرد که نتیجه ی آن خلق شاهکاری نظیر بازی GTA IV شد. شما می‌توانید بررسی بازی GTA San Andereas |‌ مروری بر خاطرات را در وبسایت ما بخوانید. درست است که همانند دیگر نسخه های سری بازی GTA پس از گذشت چندین سال، بازی باز را نسبت به تجربه و از سر گیری آن ترغیب نکند و به نوعی یک بازی ضعیف از نظر مخاطبان آن پس از ۷ سال از آن قلمداد شود، اما در سالی که بازی GTA IV عرضه شد، چیزی فراتر از یک بازی از نظر بازی بازان بود و به نوعی همانند یک جادوی سحر آمیز بازی باز را محو خود می کرد و همراه با جذابیت های خود وارد بطن شهر Liberty City می کرد و با ماجرا های خود از بازی باز یک گنگستر به تمام معنا می ساخت که تمامی موضوعات و فوت و فن های مربوط به خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه را آموخته است و یک فرد مجرب در این زمینه شناخته می شود! اما هیچ یک از این موضوعات به این معنا نیستند که بازی GTA IV یک بازی مضر است و در آن می توان ناهنجاری های جامعه ای و جرم و جنایت را آموخت، بلکه به این معناست که تمامی مرز هایی که در دنیای واقعی برای انجام کار های روزانه در سطح شهر و آزادی به تمام معنا وجود دارد را در قالب یک بازی از بین می برد و سبب می شود تا یک شهر را با تمام جزئیات و ساکنان خود در مقابل قدرت مطلق شما سر تعظیم فرود بیاورند. پس تمامی ارکان های یک جامعه ی سالم و عاری از هرگونه جرم و جنایت را از سر خود خارج کنید، سپس کنترلر را در دست بگیرید و شروع به بازی کردن بازی GTA IV کنید و دنیای متفاوت از دنیایی که در آن زندگی می کنید را خلق کنید. خلاف و سرقت را در سطح شهر رواج دهید و هرگونه محدودیت در این زمینه را برای خود از بین ببرید و در مذاکرات خرید و فروش مواد مخدر و اسلحه شرکت کنید و در یک دعوای گنگستری در میان خیابان های آلوده به جرم و جنایت، خودی نشان دهید و از سرتاسر لحظات بازی خود لذت ببرید. در ماشین خود تا سر حد جنون پای خود را روی پدال گاز فشار دهید و با سرعت بسیار زیاد در کوچه ها و خیابان های متوالی از ماشین های دیگر سبقت بگیرید و از دست پلیس های مزاحم و همیشه حاضر در صحنه فرار کنید. از همه مهم تر هیچ محدودیتی برای اسلحه کشیدن روی مردم و پلیس ها وجود ندارد و می توانید تا قبل از اینکه کشته شوید، آدم بکشید، البته اگر از پس مبارزه و مقابله با نیرو های پلیسی که با پیشرفت شما پیشرفت می کنند، بر بیایید. درست است، این همان جهانی بود که راکستار در سال ۲۰۰۷ با عرضه ی بازی GTA IV برای بازی بازان خلق کرد و دنیایی عاری از هرگونه محدودیت را برای همگان تشکیل داد. همچنین در وبسایت ما مطلب جامعی از نسخه‌های اولیه بازی تحت عنوان بررسی چهار نسخه‌ی ابتدایی بازی GTA | شروع از اینجا بود موجود است که مطالعه‌ی آن به شما توصیه می‌شود.

کاور بازی GTA IV - نکست 4 گیم

باکس آرت بازی GTA IV

نام: GTA IV

ناشر: Rockstar Games

سازنده: Rockstar North

متای بازی

بدون شک بازی GTA IV یکی از برترین بازی‌های تاریخ است

داستان بازی GTA IV که از برترین نکات مثبت آن محسوب می شود و همچنان مورد توجه بسیاری قرار می گیرد، از این قرار بود که شخصیت اصلی بازی یعنی نیکو بلیک، که یک فرد از اروپای شرقی است، با مهاجرت خود از فرانسه به Liberty City قصد بر آن دارد تا به رویای امریکایی خود که با عنوان American Dream شناخته می شود، دست پیدا کند و شرمنده ی احساسات و آرزو های جوانی خود نشود. البته در این راه و ماجرا جویی هایش در آمریکا تنها نیست و پسر عمویش یعنی Roman نیز به آن کمک می کند و از هیچ تلاشی برای رسیدن پسر عمویش نیکو به اهدافش، دریغ نمی کند. اما هیچ یک از موضوعات از پیش تعیین شده ی نیکو بلیک طبق برنامه های آن و پسر عمویش رومان پیش نمی روند و طی ماجراهایی که رومان باعث ورود نیکو به داخل آنان می شود، خودشان را در دل مبارزات و کش مکش های گنگستر های آمریکایی می بینند، اما دیگر کار از کار گذشته و باید تا پایان این ماجرا ها یکدیگر و موضوعات جرم و جنایت و گنگستری را تحمل کنند. همین اتفاقات هستند که از نیکو یک فرد با تجربه و قدرتمند در زمینه های مختلفی که در جرم و جنایت از آنان بیشتر یاد می شود، می سازند. درکل در زمینه ی داستانی بازی GTA IV عملکرد بسیار قابل قبولی همراه با شخصیت پردازی های خوبی نظیر نیکو و رومان داشت که هیچ حرفی را برای گفتن باقی نمی گذاشت و باعث شد که حتی منتقدان سخت گیر نیز به این بخش بازی GTA IV یعنی بخش داستان آن، نمره کامل ۱۰ از ۱۰ را بدهند. پس با تامل در همین یک مورد می توان فهمید که هیچ شکی در قدرتمند بودن داستان بازی GTA IV جایز نیست. پس اولین چراغ نقد و بررسی بازی GTA IV که مربوط به داستان آن می شد، سبز شد و نمره ی کامل به آن اهدا شود. البته بازی GTA IV نه تنها در بخش داستان، بلکه در تمامی بخش هایی که معیار اصلی یک بازی کامل از آنان یاد می شود، موفق عمل کرده. هرچه باشد بازی GTA IV در صدر بهترین متا های سایت متاتریک قرار دارد به طوری که از سوی منتقدان نمره ی ۹۸ از ۱۰۰ را دریافت کرده، اما سوال اینجاست که آیا بازی GTA IV از نظر بازی بازان و مخاطبان اصلی یک بازی نیز موفق عمل کرده و توانسته نمره ی کامل را از آنان نیز بگیرد؟ اگر می خواهید به این سوال پاسخ دهید، همین حالا به تقریبا ۸ سال قبل یعنی سال ۲۰۰۷ بروید و اقدام به بررسی این موضوع کنید. اینجاست که تصمیم می گیرید نمره ای بالاتر از ۱۰ از ۱۰ به این بازی اختصاص دهید.

داستان بازی GTA IV - نکست 4 گیم

داستان بازی GTA IV بدون شک از بهترین داستان‌های Open World هاست

شاید اگر بتوان از یکی از بخش های بازی GTA IV ایراداتی گرفت، قسمت گیم پلی آن است که دچار نقص های گوناگونی بود اما باعث نشد از موفقیت های بی شمار آن چیزی کم کند و همچنان بازی GTA IV شاهکار مهار نشدنی راکستار شناخته می شد. از مهم ترین نقص های قسمت گیم پلی بازی GTA IV می توان بخش تعامل بازی باز با گیم پلی را نام برد که دارای سختی های بسیار زیادی بود. برای مثال سیستم سنگر گرفتن برای اولین بار در بازی GTA IV قرار داده شد و هنوز چارچوب اصلی خودش را به دست نیاورده بود. برای همین نقص ها و ایرادات زیادی در آن دیده می شد که در نسخه ی بعدی سری بازی GTA یعنی بازی GTA V به بهترین نحو تصحیح شدند. از طرفی دیگر انیمشین های راه رفتن شخصیت اصلی بازی یعنی نیکو، از کیفیت مطلوبی برخوردار نبودند و نقص های زیادی در آن دیده می شد. اما از طرفی دیگر حرکات بسیار سطحی و اولیه ای از پارکور در بازی دیده می شد که به بهترین شکل ممکن طراحی شده بودند و انیمیشن های پرش از مانه ها و عبور از بخش های نسبتا مرتفع بسیار دقیق و واقع گرایانه شکل گرفته بودند.

همچنین بازی GTA IV از حیث تنوع سلاح ها نیز بسیار قوی عمل کرد و هیچ نقصی را در خود جای نداده بود و عملکرد قابل توجهی را مخصوصا در سال عرضه ی خود که سال ۲۰۰۷ بود از خود بر جای گذاشت. همچنین بخش رانندگی بازی نیز حرفی را برای گفتن باقی نگذاشته است و بسیار قوی و قدرتمند عمل کرده، البته این موضوع تنها برای نسخه های کنسولی یعنی PS3 و Xbox 360 صدق می کند و در پورتی که با مقداری تاخیر برای کامپیوتر های شخصی یا همان PC عرضه شد، شاهد بیشترین نقص ها مشکلات در قسمت اتومبیل رانی بودیم. درکل بازی GTA IV برای PC به هیچ وجه خوب عمل نکرد و راکستار نتوانسته بود از پس یک پورت کامل بدون نقص بر بیاید، اما مدتی بعد هنگام عرضه ی بازی Max Payne 3 یک پورت عالی و بدون نقص، درحد نسخه های کنسولی را شاهد بودیم که حرفی را برای گفتن باقی نمی گذاشت، اما بهتر بود تا راکستار این اشتباهات را قبل از عرضه ی بازی GTA IV تجربه کند تا طرفداران کامپیوتر ها خانگی و پلتفرم PC از تجربه ی نسخه ی اصلی و بدون نقص بازی GTA IV محروم نشوند. اما به هر حال در صنعت بازی های ویدئویی شاهد اینگونه اتفاقات نیز هستیم که بعضا موجب ناخشنودی قشر اعظمی از بازی باز ها در سرتاسر دنیا می شود. به هر حال امید واریم راکستار از تجربیاتی که در این سال ها کسب کرده، در پورت بازی GTA V برای PC به کار ببرد و شاهد یک GTA V قابل قبول در حد نسخه های کنسولی بر روی کامپیوتر های شخصی باشیم. شما می‌توانید بررسی بازی GTA V | جنایت، اینبار سه نفره را مطالعه کنید.

گیم‌پلی بازی GTA IV دارای ایراداتی

گیم‌پلی بازی GTA IV دارای ایراداتی

بعد از بررسی کامل گیم پلی بازی GTA IV و بازگو کردن فراز و فرود ها و نقص ها و نقاط قوت آن، نوبت به اوج قدرت بازی GTA IV می رسد. مطمئنا در سال ۲۰۰۷ بازی های زیادی عرضه شده اند که در زمینه ی گیم پلی و داستان و یا حتی گرافیک بسیار موفق عمل کرده اند، اما از موفق ترین آنها در حیطه ی گرافیک می توان بازی GTA V را نام برد که باعث جابجایی مرز های آن سال در بازی ها در زمینه ی گرافیک، رو به جلو شد. شاید هم اکنون، در سال ۲۰۱۵ که تقریبا ۸ سال از زمان انتشار بازی GTA IV می گذرد، با تماشا و بررسی گرافیک بازی، ضعیف ترین بخش و رکن آن را قسمت گرافیک آن بدانیم، اما باید در نظر گرفت که در طول این ۸ سال بازی هایی عرضه شده اند که تجربه ی آنان باعث شده کمی نسبت به بازی های قدیمی نظیر بازی GTA IV از حیث گرافیک نا امید شویم و از تجربه و از سر گیری دوباره ی آن ناخشنو شویم، اما در سال ۲۰۰۷ گرافیک بازی GTA IV یک انقلاب به تمام معنی بود که بازی باز هارا مجذوب خودش کرد. از مهم ترین جهش های گرافیکی این بازی می توان مدل ها و چند ضلعی های کاملا سه بعدی را یاد آور شد که با یک نگاه کلی به گرافیک بازی GTA IV با بازی GTA: San Andreas متوجه منظور من که یک تغییر کلی و انقلابی محسوب می شود، بشوید. سایه زنی ها نیز در حد بسیار خوب و مطلوبی قرار داشتند اما تعامل و تغییرات آنها روی اجسام درحال حرکت نظیر شخصیت اصلی بازی هنگام کنترل کردن، کمی آزار دهنده بود و از کیفیت خوبی برخوردار نبود و بیشتر به شکل پیکسل های مشکی رنگ بر روی اجسام درحال حرکت به چشم می خوردند.

اما بهترین قسمت گرافیک بازی GTA IV یعنی جزئیات و اجزای شهر و دور نماها بود که هم چنان یکی از بهترین ها از آن یاد می شود. به لطف عملکرد باور نکردنی انجین بسیار قدرتمند استدیوی راکستار یعنی Rage که در ساخت بازی GTA IV به استفاده برده شد، محیط های شهری و جزئیات آن، افکت های دود و شعله ی آتش، باران و آب دریا و … بسیار با کیفیت و ظرافت کار شده بودند که نوید از وسواس بالای سازندگان در طراحی محیط می داد. همچنین از دیگر قسمت های موفقیت انجین بازی سازی Rage می توان هوش مصنوعی بسیار مطلوب و قابل قبول دشمنان و همچنین اخلاق و رفتار و واکنش های npc ها یا همان مردم عادی که در سطح شهر قابل مشاهده هستند را نام برد که هریک نشان دهنده ی قدرت بسیار زیاد انجین بازی سازی Rage بودند یا به نوعی همان یکی از نماد های قدرتمند بودن راکستار در سال ۲۰۰۷ نسبت به استدیو های بازی سازی دیگر.

شهر در بازی GTA IV - نکست 4 گیم

نمایی از شهر در بازی GTA IV

اما لازم است تا کمی به قبل بازگردیم. هنگامی که کمی از داستان بازی GTA IV توضیح داده شد، اما این موضوع که رویای آمریکایی نیکو بلیک چه چیزی است، همچنان یک علامت سوال در ذهنیت شما باقی ماند. ماجرا از جایی آغاز می شود که نیکو یک سرباز ۳۰ ساله است و در یک خانواده ی چهار نفره زندگی می کند. پدرش که یک مرد دائم الخمر و زورگو و کثیف است، به برادرش و مادرش بدی های بسیاری کرده و مادر نیکو یعنی ملیسا، از این موضوع که نیکو و برادرش زندگی خیلی سختی را دارند بسیار ناراحت است و شرایط روحی و روانی بسیار دشواری را تحمل می کند. از طرفی دیگر جنگ های یوگوسلاوی در اوج خود به سر می برند و نیکو نیز خود را موظف می داند که در میدان جنگ مبارزه کند. از همین رو مهارت های زیادی در زمینه ی مبارزه نظیر، تیر اندازی و مبارزات تن به تن را می آموزد و همراه با برادرش به جنگ می رود. اما طولی نمی کشد که برادرش در جنگ کشته می شود. به همین دلیل و دلایل دیگر که از آنان می توان تماشای صحنات کشته شدن ۵۰ کودک بی گناه را یاد آور شد، نیکو به یک فرد با تجربه که سختی های زیادی کشیده و طعم خشونت را در اوج آن چشیده، تبدیل می شود. در یکی از روز های جنگ، نیکو که به همراه چهارده نفر دیگر، یک گروهک ۱۵ نفره را تشکیل داده اند، تحت یک حمله ی ناجوانمردانه و قافلگیرانه ی دشمن، نابود می شوند. اما نیکو موفق به فرار و زنده ماندن می شود. مدتی بعد به مکان جنگ باز می گردد و گودال هایی را که در آنان هم رزمانش دفن شده اند را می یابد. اما متوجه می شود که تنها ۱۳ قبر وجود دارد. این یعنی اینکه به غیر از نیکو، ۲ نفر دیگر نیز جان سالم به در برده اند. از طرفی دیگر نیز سر منشا حمله ی ناگهانی دشمنان نیز، خیانت یکی از این افراد بوده و نیکو بعد از شناسایی یکا یک جنازه ها و گودال ها، در میابد که دو فرد فلوریان کراویچ و دارکو برویچ کسانی بوده اند که جان سالم به در برده اند و از میان آنان مطمئنا شخصی که خیانت کرده وجود دارد. از همین رو نیکو تصمیم می گیرد تا از فرد خیانت کار انتقام بگیرد. همین تصمیم به رویای آمریکایی وی تبدیل می شود!

بعد از اتمام جنگ، نیکو در یک با تلاش فراوان و سختی های زیاد، یک شغل ساده و عادی را پیدا می کند و در آن مشغول به کار می شود. اما از آنجایی که نیکو یک رزمنده ی با تجربه بوده و اتفاقات زندگی اش از آن یک فرد با تجربه و خشن ساخته، تصمیم می گیرد تا در یک شغل جدی تر مشغول به کار شود.

از همین رو وارد مرحله ی بعدی زندگی اش، یعنی کار در گروهی که مسئولیت قاچاق انسان را در مسیر های آبی به گردن دارند. این گروه که ری بلغارین نام دارد، در یکی از سفر های خود بر روی دریا، نابود و غرق می شود. رئیس گروه بلغارین نیز نیکو را مقصر این اتفاق می داند و نیکو نیز طی دفعات مکرر بی گناهی خودش را اثبات می کند اما بلغارین همچنان سر حرف خود ایستاده. به همین دلیل نیکو وارد یک ناوگان بازرگانی می شود تا از دست بلغارین فرار کند، وی ۷ ماه را  برروی دریا زندگی می کند تا اینکه رومان بلیک، پسر عموی آن، به وی در نامه ای سفر به Liberty City را پیشنهاد می دهد، یعنی جایی که رومان در آن زندگی می کند. همچنین وعده ی کاخ های مجلل و ماشین های گران قیمت و یک زندگی استثنایی را می دهد. نیکو نیز طی یک اتفاق دیگر، متوجه می شود که فلوریان کراویچ که یکی از آن دو فرد که احتمال خیانت کار بودن را داشته اند، در Liberty City زندگی می کند و به همین دلیل فرصت را غنیمت می شمارد و به Liberty City سفر می کند. هنگامی که به این شهر می رسد و با پسر عمویش رومان ملاقات می کند، متوجه می شود که تمامی وعده ها و داستان های رومان دروغی بیش نبوده و یک وعده ی پوچ و توخالی بوده. رومان تنها در یک آپارتمان کوچک و کثیف زندگی می کند و در یک تاکسی تلفنی نیز مشغول به کار است و زندگی بسیار سختی را سپری می کند. همچنین به دلیل شرط بندی های بزرگ با خلافکاران و گنگستر های شهر، بدهکاری های زیادی را بالا آورده و نیکو را نیز تنها راه حل برای رهایی از این وضعیت می داند و خواستار آن می شود که نیکو وی را در این راه کمک و همراهی کند. اینگونه است که ماجرای اصلی نیکو در Liberty City به همراه رومان یعنی پسر عمویش، آغاز می شوند و داستان پر محتوا و بسیار جذاب بازی GTA IV را تشکیل می دهد.

نیکو در بازی GTA IV - نکست 4 گیم

نیکو شخصیت اصلی بازی GTA IV

درکل بازی GTA IV یک شاهکار به تمام معنا بود که تنها راکستار موفق به تکرار آن خواهد شد. بازی GTA IV که دارای یک داستان پر محتوا و بسیار غنی به همراه شخصیت پردازی بسیار جذاب نیکو بلیک بود، از لحاظ گیم پلی و گرافیک نیز فراتر از بازی های هم رده ی خود بود و توانست موفقیت چشمگیر و بزرگی را کسب کند و کارنامه ی بسیار درخشان راکستار در زمینه ی ساخت بازی های جهان آزاد را درخشان تر از قبل کند. کارنامه ای که در ادامه بازی GTA V را نیز در خود جای داد و باری دیگر تمامی این موفقیت هارا تکرار کرد. اگر بخواهیم برای بازی GTA IV در بخشی مجزا و مستقل از مقاله ی اصلی، نکات مثبت و منفی در نظر بگیریم؛ تمامی متون بالا در قسمت نکات مثبت قرار خواهند گرفت و یک جای خالی ویژه نیز در قسمت نکات منفی آن قرار خواهد گرفت. زیرا که تمامی بخش ها و ارکان بازی GTA IV یک نکته ی مثبت و سرتاسر شاهکار است که نمی توان از آن هیچ ایرای گرفت. پس اگر تا به الان اقدام به تجربه ی بازی GTA IV نکرده اید، همین حال اقدام به بازی کردن آن بر روی کامپیوتر های خانگی و کنسول های نسل هفتم یعنی PS3 و Xbox 360 کنید و به هیچ وجه به لذتی که از تجربه ی آن کسب خواهید کرد شک نکنید.

در انتها پیشنهاد می‌کنم مطلب نگاهی اجمالی به تمامی نسخه‌‌های سری بازی GTA را حتما مورد مطالعه قرار بدید.

نمره بازی GTA IV

90% عالی

بدون شک بازی GTA IV از برترین بازی‌های تاریخ است و تجربه‌ی آن به هر کسی که تا کنون فرصت بازی کردن آن را نداشته است پیشنهاد می‌شود.

  • User Ratings (رای ها 58) 76 %
اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید