بررسی بازی Rachet & Clank | لامبکس و ربات با کوله باری از مهمات

0

«رچت و کلنک» ( بازی Rachet & Clank ) اثباتی است بر این ادعا که سبک سکوبازی سه‌بعدی هنوز حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این عنوان بیش‌تر از این که یک ری‌بوت باشد، بازگشتی است به دوران اوج و علاوه بر احیا و به‌روز کردن مجموعه، به ریشه‌های آن که شامل سلاح‌های عجیب و غریب، دنیاهای بیگانه و دیالوگ‌های طنز می‌شود، وفادار مانده. بازگرداندن یک مجموعه‌ی قدیمی مانند راه رفتن بر روی لبه‌ی تیغ است. اما سازنده‌ها این خطر را به جان خریده و نتیجه هم کاملاً رضایت‌بخش بوده،با نکست فور گیم همراه باشید.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم

فضای بسیار زیبای بازی Rachet & Clank

رچت و کلنک در حقیقت یک نسخه‌ی باز‌سازی‌شده و بهبودیافته از عنوانی با همین نام است که در سال ۲۰۰۲ بر روی کنسول افسانه‌ای پلی‌استیشن ۲ منتشر شده بود. این بازسازی رچت و دوست ربات‌اش یعنی کلنک را به همان دنیای فضایی بازی Rachet & Clank اصلی بازگردانده و آن‌ها را در طول ماجراجویی‌شان به سیاره‌های مختلف می‌برد. مانند دیگر بازی‌های این مجموعه، اسلحه‌خانه‌ی بازی Rachet & Clank پر است از سلاح‌های عجیب و غریب که هرکدام کاربردهای مختلفی در میدان نبرد دارند. برای مثال، «پیکسلایزر» (Pixelizer) یک اسلحه‌ی بسیار قدرتمند است که دشمنان را به نسخه‌های ۸-بیتی خود تبدیل می‌کند. در نتیجه پس از شکست دادن تعداد زیادی از دشمن‌ها با دریایی از پیکسل‌های رنگی مواجه می‌شوید که واقعاً صحنه‌ی بامزه‌ای است. دستکش بمبی هم در این بازی حضور دارد، یک نارنجک‌پرتاب‌کن به‌دردبخور که می‌توانید به کمک آن دمار از تعداد زیادی از دشمنان در بیاورید. «گروویتران» (Groovitron) هم با پخش موسیقی حواس دشمنان را پرت کرده و آنان را وادار به انجام حرکات موزون کرده تا دیگر خطری از جانب آن‌ها شما را تهدید نکند. این بازی پر است از چنین اسلحه‌هایی که همه هم درخت‌های ارتقای بلند و بالایی دارند تا با ارتقا یافتن، بیش از پیش باحال و به‌دردبخور باشند.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم

کالکشن بازی Rachet & Clank

ابزارهای مختلفی هم این دو قهرمان دوست‌داشتنی را در سفرشان همراهی می‌کنند، از ارتقایی که کلنک را به یک جت‌پک تبدیل کرده تا دستگاه هکی که به رچت اجازه می‌دهد تا با پشت سر گذاشتن یک مینی‌گیم هک کردن، به مکان‌های جدید دسترسی پیدا کند. آیتم‌ها به مراتب مهم‌تر از اسلحه‌ها هستند، چون قسمت اعظمی از مراحل حول محور استفاده از آیتم‌هایی که رچت جمع کرده است طراحی شده. جهت ساده‌سازی این فرآیند، زمانی که رچت به نقطه‌ی خاصی از داستان می‌رسد آیتم موردنیاز به طور خودکار فعال می‌شود تا شما بتوانید با خیال راحت بر روی ارتقا دادن اسلحه‌ها و انتخاب اسلحه‌ای که با سلیقه‌ی‌تان جور در می‌آید تمرکز کنید.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم

شخصیت های بازی Rachet & Clank

شما می‌توانید به مراحل گذشته بازگردید و از آیتم‌هایی که به دست آورده‌اید استفاده کرده تا به مکان‌هایی دسترسی پیدا کنید که قبلاً خارج از دسترس‌تان بودند. اگرچه بازی Rachet & Clank به صورت خطی دنبال شده و مکان‌های بازی Rachet & Clank بسته و سرراست هستند اما باز هم به اندازه‌ی کافی تنوع و مکان‌های مخفی و اهداف فرعی وجود دارند تا بتوانند حس کنجکاوی و گشت و گذارتان را ارضاء کنند.

مراحل همان روند سنتی خود را حفظ کرده‌اند. باید به سیاره‌های مختلف بروید، دشمنان را شکست دهید و سپس به نجات سیاره‌ی بعدی بشتابید. در همین حین داستان هم برای‌تان تعریف می‌شود. با این که هدف تمام مراحل بازی Rachet & Clank همین است، اما چگونگی رسیدن به این هدف در مراحل مختلف متفاوت است. ممکن است در یک مرحله درگیر نبرد با سفینه‌های دشمن شوید و در مرحله‌ای دیگر به حل کردن معماهای محیطی بپردازید. البته تعداد این مراحل در مقایسه با مراحل سکوبازی\اکشن بازی محدود است اما این مراحل می‌توانند به تکراری نشدن بازی کمک به‌سزایی کرده و گهگداری چالش‌های لذت‌بخشی را پیش روی بازی‌باز قرار دهند.
داستان بازی Rachet & Clank از جایی آغاز می‌شود که «کاپیتان کوارک» (Captain Qwark)، رهبر خودشیفته‌ی «رنجرهای کهکشانی» (Galactic Rangers)، در حال تعریف کردن داستان آشنایی‌اش با رچت برای یک هم‌سلولی است. روایت کاپیتان کوارک یکی از پایه‌های اصلی طنز بازی Rachet & Clank است. کوارک بسیار خودشیفته بوده و به همین دلیل نمی‌توان روایت‌های‌اش را چندان جدی گرفت. او گاهی پیازداغ ماجرا را زیاد می‌کند تا داستان عظیم‌تر و قهرمانانه‌تر به نظر برسد. بعضی اوقات، کوارک در مورد کارهایی که بازی‌باز در بازی انجام می‌دهد هم نظر صادر کرده و کمبود یک ابزار یا ارتقا را گوشزد می‌کند که به همان اندازه که سرگرم‌کننده است می‌تواند به‌دردبخور هم باشد.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم
البته کوارک تنها کسی نیست که بار طنز بازی Rachet & Clank را به دوش می‌کشد. تقریباً تمام شخصیت‌های بازی Rachet & Clank به میزان کافی عجیب و غریب هستند تا بتوانند به جنبه‌ی طنز بازی بیافزایند. برای مثال، یک تعمیرکار پس از تعمیر سفینه‌ی رچت به او می‌گوید که در ری‌بوت بعدی هم‌دیگر را ملاقات خواهند کرد. همین شخصیت‌های باحال بازی Rachet & Clank هستند که باعث می‌شوند داستان ساده و سرراست رچت و کلنک چندان توی ذوق نزند. این داستان ساده در مورد دو شخصیت عجیب و غریب است که راهی سفری پرخطر برای نجات کهکشان از دست آدم‌بدهای حریص و دیوانه می‌شوند. البته به غیر از پایان سرهم‌بندی‌شده‌اش ایراد خاصی هم نمی‌توان به داستان بازی Rachet & Clank گرفت. درست است داستان از نقاط قوت بازی Rachet & Clank نیست اما شرایط لازم را برای درخشش شخصیت‌های باحال بازی فراهم می‌آورد.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم

شخصیت اصلی بازی Rachet & Clank

نقطه‌ی قوط رچت و کلنک گرافیک آن است. همه چیز در این بازی Rachet & Clank ، از طراحی محیط تا انیمیش‌های شخصیت‌ها، زیبا و خیره‌کننده هستند. هرکدام از سیاره‌ها ظاهر مخصوص به خود را داشته و با رنگ‌ها و بافت‌های زیبا چشمان‌تان را نوازش می‌کند. طراحی شخصیت‌ها هم بر اساس خصوصیات‌شان انجام گرفته، از ریش مضحک و عینک دودی «اسکید مک‌مارکس» (Skid McMarx) گرفته تا رنگ‌پریدگی «رییس درک» (Chairman Drek) بدذات. انیمیشن‌ها هم بسیار زیبا هستند که باعث شده شخصیت‌ها در عین کارتونی بودن، زنده و واقعی به نظر برسند. همه‌ی این‌ها در کنار جلوه‌های ویژه و محیط‌های پویا موجب چشم‌نواز و خیره‌کننده بودن بازی شده‌اند.
رچت و کلنک جدید می‌تواند به اندازه‌ی نسخه‌ی اصلی‌اش در سال ۲۰۰۲ هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده باشد. سفر این دو قهرمان دوست‌داشتنی پر از انفجار و طنز و دستگاه‌های باحال و عجیب و غریب است. معرفی مجدد یک عنوان قدیمی به بازی‌بازهای جدید می‌تواند کار بسیار سختی باشد اما رچت و کلنک به همه نشان داده که چطور می‌توان به بهترین شکل ممکن از پس این کار بر آمد.

بررسی بازی Rachet & Clank |نکست فور گیم

تصویر زیبا از بازی Rachet & Clank

نمره نهایی بازی Rachet & Clank

8 عالی

مثبت:
+ طنز بی‌نظیر، تنوع بالا در گیم‌پلی، کنترل بهینه به همراه مجموعه‌ای از اسلحه‌ها و ابزارهای باحال، چشم‌نواز و خیره‌کننده
منفی:
- داستان کمی نصفه و نیمه به نظر می‌آید

  • User Ratings (رای ها 1) 8.8
اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید