انقلاب تفکر در صنعت بازیسازی|بیوگرافی و روند کاری آقای نیل دراکمن

1

بیوگرافی و روند کاری آقای نیل دراکمن

نیل دراکمن

نیل دراکمن

در گوشه و کنار صنعت بزرگ بازی های ویدئویی، مدام چشممان به افراد نوآور و خلاقی می‌خورد که در آثار خود نسبت به بقیه‌ی افراد بسیار خاص به نظر می‌رسند. برای مثال هیدئو کوجیمای بزرگ را در نظر بگیرید که با خلق فرنچایز پرطرفدار Metal Gear Solid، به یکی از بزرگترین و معروترین بازی سازان ژاپن و همچنین جهان تبدیل شده است. این فرد در بازی های خود بیشتر از هرچیزی به داستان غنی و پرمحتوا و همچنین گیم پلی نوآورانه و پرجزئیات توجه می‌کند که نتیجه‌ی آن را نیز در آثار به یادماندنی او و برای مثال به تازگی در بازی خوشنام Metal Gear Solid V: The Phantom Pain مشاهده می‌کنیم. از طرفی دیگر نیز استادان بزرگی نظیر دیوید کیج هستند که مو لای درز داستان بازی هایش نمی‌رود و حتی بعضا بازی هایش به جای درخشش در صنعت بازی های ویدئویی، از سوی منتقدین سینما و هالیوود مورد تحسین قرار می‌گیرند!

اما یکی از افرادی که امروزه آوازه‌ی بازی های خوب و مورد تحسینش به گوش همگان می‌رسد، آقای نیل دراکمن است که با حضور خود در استدیوی خوشنام ناتی داگ و ساخت بازی برروی کنسول های پلی استیشن به صورت انحصاری، نام و اعتبار قابلی برای خود دست و پا کرده است. این بازیساز ۳۶ ساله‌ی اسرائیلی،که هم‌اکنون تحت تبعیت کشور امریکا در استدیوی ناتی داگ مشغول به کار است، دو عنوان از بهترین بازی های نسل هفتم و انحصاری های کنسول PS3 را خلق کرده است که هنوزم که هنوز است آوازه‌ی شاهکار بودنشان به گوش تمام مخاطبان صنعت بازی های ویدئویی می‌رسد.

آقای دراکمن کار خود را در استدیوی ناتی داگ به طور جدی در جایگاه طراح گیم پلی بازی Jak 3 در سال ۲۰۰۴ آغاز کرد و پس از آن مسئولیت های وی به عنوان یک طراح گیم پلی در ساخت بازی Jak X: Combat Racing در سال ۲۰۰۵ ادامه پیدا کرد.

اما در سال ۲۰۰۷ اولین جرقه‌ی بازیسازی به طور جدی توسط آقای نیل دراکمن در ساخت اولین نسخه‌ی سری پرطرفدار و خوش ساخت Uncharted، زده شد. نیل دراکمن کوچکی در مراحل ساخت این بازی داشت اما همین فعالیت کوچک و غیرقابل چشمگیر باعث شد توانایی های وی به دیگر اعضای استدیوی ناتی داگ ثابت. حتی به گفته‌ی خود آقای نیل دراکمن نیز حظور در میان عوامل سازنده‌ی این بازی علی رقم اوضاع زمان وقت استدیوی ناتی داگ، بسیار هیجان انگیز و لذت بخش بوده است. به این دلیل که آقای نیل دراکمن که روزی در این استدیو مشغول ساخت بازی های سری جک و دکستر برروی کنسول پرتابل PSPبوده است، هم اکنون مشغول کدنویسی و انجام پروسه‌ی بلندپروازانه‌ی ساخت بازی Uncharted بوده و از نظر وی امری بسیار مهم و حیاتی بوده است.

آغاز ساخت بازی Uncharted 2، آغاز همکاری های آقای نیل دراکمن با بروس استرلی، دیگر کارگردان و بازیساز با استعداد در استدیوی ناتی داگ بود که سرانجام نتایج بسیار شگرفی را به باو آورد. آقای دراکمن با همکاری آقای استرلی به فرمولی جدید برای ساخت بازی و طراحی گیم پلی آن در این بازی دست پیدا کردند و ارکانی را در گیم پلی مشاهده کردیم که پیش از این در هیچ عنوان دیگری شاهد آنان نبودیم. این فرمول جدید شامل شیوه‌ی جدید روایت داستان و مخلوط آن با گیم پلی درحال اجرا بود که به لطف آقایان دراکمن و استرلی و همچنین سایر همکارانشان در استدیوی ناتی داگ، توانستند به بهترین شکل ممکن به هدف خود دست یابند. برای مثال حظور شخصیت اصلی بازی یعنی «نیتن دریک» در یک ساختمان مخروبه که به زودی قرار است فرو بریزد و در حین فرو ریختن آن نیز موظفید برای نجات جان خود با سربازان دیگر نیز مبارزه کنید و هرلحظه نیز ممکن است ساختمانی که در آن حظور دارید به طور کامل ازهم پاچیده شود، جزو صحنه های بسیار جذاب Uncharted 2 بود که در تمامی قسمت های آن کنترل شخصیت اصلی را به دست داشتید. دموی نمایشی از Uncharted 2 را در مراسم E3، می‌توان جزو اولین موفقیت های مهم استدیوی ناتی داگ به شمار آورد. به طوری که آنان همین قسمت از بازی را که پیش‌تر جزئیات آن را مطالعه کردید، در این دمو به نمایش گذاشته بودند و به نوعی پیشرفته ترین بازی زمان وقت در میان بازی های مدعی در تکنیکی بودن و هوشمند بودن، را در معرض عموم نشان دادند. سرانجام تمام اتفاقات و ماجراهای استدیوی ناتی داگ در پشت پرده‌ی ساخت Uncharted 2، این بازی به انتشار رسید و به یکی از موفق ترین بازی های استدیوی ناتی داگ و همچنین تمام صنعت بازی های ویدئویی تا به امروز، به شمار می‌رود.

 

نیل دراکمن در پشت صحنه

 

پس از انتشار این بازی، در ذهن آقای نیل دراکمن و استرلی، ایده های جدیدی برای ساخت یک بازی جدید شکل گرفت و قصد داشتند از تیمی که وظیفه‌ی ساخت Uncharted 3 را در آن زمان بر عهده دارد، جدا شوند و مشغول به ساخت نمونه های اولیه‌ی بازی جدید خود بشوند. اینگونه شد که تیم بازیسازی موجود در استدیوی ناتی داگ برای اولین بار به دو تیم مجزا تقسیم شد. تیم اول مشغول به ساخت و توسعه‌ی نسخه‌ی سوم سری بازی های موفق Uncharted شد و تیم دوم که شامل آقایان نیل دراکمن و استرلی بود نیز مشغول به ساخت نمونه های اولیه‌ی بازی جدید خود و پیاده‌سازی ایده های خود شدند. آقای نیل دراکمن و آقای استرلی در رابطه با اولین ایده های ساخت این بازی جدید اینگونه گفته‌اند: در یکی از مراحل Uncharted 2 که در ارتفاعات تبت رقم می‌خورد، شاهد رابطه‌ای دوستانه و صمیمی میان نیتن و شخصیتی جدید به نام تنزین بودیم. این رابطه مارا تحت تاثیر قرار داده و به این موضوع فکر می‌کردیم که یک بازی جدید بسازیم که محوریت اصلی داستان و حوادث آن مربوط به رابطه‌ای قوی و احساسی میان دو شخصیت می‌شود. این رابطه‌ی احساسی به هیچ وجه درخور یک بازی فان و بعضا طنز نظیر Uncharted نبود و از همین رو اینگونه شد که یک بازی کاملا جدید، احساسی، خشن و بی‌رحم نظیر The Last of Us شکل گرفت.

بازی TLoU را می‌توان یکی از جاه‌طلبانه ترین پروژه های دوره‌ی بازیسازی آقای نیل دراکمن درنظر گرفت به طوری که علی رقم بازی موفق Uncharted 2، که پیشینه‌ای بر بازی قبلی و ایده های آن بود، یک بازی کاملا جدید به حساب می‌آمد و دارای چارچوب و موارد موردعلاقه‌ی خود آقای دراکمن و البته آقای استرلی بود. شخصیت های اصلی این بازی که به ترتیب جوئل و الی نام دارند بسیار بسیار پرمحتوا و غنی طراحی شده بودند و مخاطب را به شدت تحت تاثیر خود قرار می‌دادند. به طوری که یکی از اعضای استدیوی ناتی داگ در رابطه با این موضوع اعلام کرده: هنگامی که افراد مختلف برای تست بازی TLoU به ما سر می‌زدند و قسمتی از بازی را تجربه می‌کردند. پس از مشاهده شخصیت های بازی و به ویژه الی، هنگامی که به خانه خود باز می‌گشتند با ما تماس می‌گرفتند و سوالاتی از قبیل «چه اتفاقی برای الی در آینده رخ می‌دهد؟» و «سرنوشت آن چه می‌شود؟» می‌پرسیدند. حتی در بعضی مواقع نیز گزارشاتی مبنی براینکه «من نمی‌توانم الی را از سر خود بیرون کنم» به دست ما می‌رسید که از طرفی بسیار تعجب برانگیز بود و از طرفی دیگر نیز بسیار هیجان انگیز و خوشحال کننده بود که چطور یک بازی که توسط «ما» ساخته شده می‌تواند مخاطب را اینگونه تحت تاثیر قرار بدهد؟

از این سه نفر باید ترسید-به ترتیب: اشلی جانسون-نیل دراکمن-تروی بیکر

همانطور که مشاهده کردید، به لطف آقای نیل دراکمن و همکارش یعنی آقای استرلی، بازی TLoU به یک شاهکار کم‌نظیر تبدیل شد که تمام جوایز این صنعت در سال ۲۰۱۳ را درو کرد و به رقیبی بسیار جدی و تهدیدکننده برای GTA 5 تبدیل شد که البته از نظر خیلی ها در این مبارزه‌ی تنگاتنگ نیز پیروز میدان به حساب می‌آمد. آقای دراکمن با اینکه می‌دانست مخاطبان بازی های استدیوی ناتی داگ به دنبال بازی هایی هستند که قرار است در آن یک قطار از ریل خارج شود و یا اینکه یک ساختمان فرو بریزد و همزمان در آن به مبارزه بپردازید (همانند بازی های Uncharted) اقدام به ساخت یک بازی نظیر TLoU کرد که نه قطار درحال سقوط، نه کشتی درحال غرق شدن و نه ساختمان درحال فرو ریختن داشت. اما هنگامی که به بطن ماجرا و دلیل اصلی علاقه‌ی مخاطبان به صحنه ها و قسمت های اینچنینی پی برد، توانست مواردی بهتر از قطار و ساختمان را در TLoU پیاده‌سازی بکند. آقای نیل دراکمن با کمی تفکر در این زمینه به این نتیجه رسید که دلیل اصلی پرطرفدار بودن این صحنه‌ها و این مراحل، فرو ریختن یک ساختمان و یا منفجر کردن یک قطار نیست، بلکه داستان است که همزمان با اجرای گیم پلی درحال روایت است!

ماجرا از این قرار بود. هنگامی که شما در بازی های دیگر درحال سپری کردن گیم پلی درحال اجرای آن هستید، تنها درحال کشت و کشتار دشمنان در یک میدان مبارزه هستید و داستان تنها در کات سین های بازی به روایت خود ادامه می‌دهد. اما در بازی هایی نظیر Uncharted و TLoU کاملا به این موضوع پی بردیم که در هرلحظه از گیم پلی بازی ممکن است شاهد دیالوگ‌ها و حوادث مختلفی باشیم که در پیشروی و روایت داستان، جایگاهی مهم و حیاتی دارند. برای نمونه مرحله‌ی پایانی بازی TLoU که تماما در یک بیمارستان در جریان است، در ابتدا قرار بود تنها به یک کات سین نسبتا طولانی برای روایت داستان تبدیل شود، اما آقای نیل دراکمن به این موضوع پی برد که می‌تواند داستان و گیم پلی را در آن واحد، همزمان به اجرا در بیاورد و اینگونه شد که یکی از زیباترین و خوش‌ساخت ترین مراحل این بازی پدید آمد.

پس از عرضه‌ی بازی بسیار موفق TLoU، باری دیگر بازیسازان این استدیو به دو تیم مختلف تقسیم شدند. تیم اول با رهبری آقای استرلی مشغول به ساخت و توسعه‌ی پروژه‌ی جدید استدیو شد و آقای نیل دراکمن نیز به همراه تیم دوم، مشغول به ساخت یک محتوای داستانی اضافه یا همان DLC داستانی برای بازی TLoU شد. اینبار خبری از آقای استرلی نبود و در لحظه به لحظه‌ی این محتوای داستانی اضافه که Left Behind نیز نام دارد، حظور آقای نیل دراکمن در پشت پرده‌ی ساخت بازی را احساس می‌کردیم. شخصیت پردازی های جدید درکنار داستانی جدید با روایتی عالی که مدام شاهد «فلش بک» و «فلش فوروارد» بودیم، تجربه‌ای جدید را در میان بازی های ویدئویی به ارمغان آورد که آقای نیل دراکمن را می‌توان از استادان خلق این تجربیات دانست.

مصاحبه نیل دراکمن در مورد The Last Of Us

بازی The Last of Us: Left Behind نیز به انتشار رسید و بازخوردی به حد و اندازه‌ی TLoU اصلی را شاهد شد و به یکی دیگر از پروژه های موفق آقای نیل دراکمن تبدیل شد. اما هم اکنون زمان آن فرا رسیده بود که آقای نیل دراکمن به همراه تیم خود، به تیم دیگر حاظر در استدیو که مشغول ساخت Uncharted 4 بودند بپیوندد. بازی Uncharted 4 نیز، تازه ترین پروژه‌ی آقای نیل دراکمن است که درآن باری دیگر قرار است با همکار بسیار بااستعداد خود یعنی آقای استرلی همراه شود. این بازی قرار است اختتامیه‌ای بزرگ برای شخصیت اصلی این سری یعنی نیتن دریک باشد و پس از آن معلوم نیست که آیا بازهم از سری Uncharted بازی ساخته می‌شود، یا خیر؟ اما تنها چیزی که نسبت به آن مطمئن هستیم این است که اگر یک بازی جدید در این سری برای مثال تحت عنوان Uncharted 5 به انتشار برسد، قرار نیست شاهد شخصیت نیتن دریک در قالب یک شخصیت اصلی باشیم. بلکه در نسخه‌ی چهارم آن که در ۲۸ اسفندماه سال جاری قرار است به انتشار برسد، باید با شخصیت اصلی آن یعنی نیتن دریک خداحافظی کنیم.

آقای نیل دراکمن باری دیگر در ساخت این بازی گل کاشته است! نمایش های این بازی به ترتیب در رویداد پلی استیشن درسال ۲۰۱۴ و از آن مهم‌تر و چشمگیرتر در E3 2015، به قدری جذاب و چشمگیر بودند که گویا قرار است با بهترین بازی ساخته شده توسط آقای نیل دراکمن روبه رو شویم.

نیل دراکمن

هیدئو کوجیما و نیل دراکمن به همراهی تروی بیکر در مراسم BAFTA

بیش از این دیگر حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند. آقای نیل دراکمن ۳۶ ساله، هم‌اکنون در استدیوی ناتی داگ مشغول ساخت بازی Uncharted 4 و کارگردانی آن است و به هیچ وجه نمی‌توان در رابطه با پروژه‌ی بعدی آن پیش‌بینی کرد. زیرا پس از ساخت Uncharted 2، پیش بینی می‌شد یا نسخه‌ی جدیدی از سری جک و دکستر قرار است توسط وی توسعه‌ یابد. یا اینکه به ساخت Uncharted 3 مشغول شود. اما هیچ یک از این اتفاقات رخ نداد و شاهد یک بازی کاملا جدید به اسم The Last of Us بودیم که از تمامی بازی های دیگر این استدیو موفق تر ظاهر شد. پس از انتشار Uncharted 4 نیز شرایط همینگونه خواهد بود. آیا قرار است The Last of Us 2 ساخته شود یا اینکه نسخه‌ی جدیدی از بازی های جک و دکستر و یا حتی کرش بندیکوت را رونمایی کند. یا حتی Uncharted 5! هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و ازهمه مهم‌تر اینکه بسیار زود است تا درباره‌ی بازی جدید استدیوی ناتی داگ پس از Uncharted 4 ابراز نظر کنیم. پس کنسول های PS4 خود را آماده نگه دارید و منتظر شاهکار جدیدی از سوی استدیوی ناتی داگ و به ویژه آقای نیل دراکمن باشید و یکی از بهترین بازی های نسل هشتم را در آخرین روزهای سال جاری تجربه کنید.

اشتراک گذاری
خبرنامه

۱ دیدگاه

یک نظر دهید