نگاهی کلی به سری بازی‌های اساسین کرید از انتشار تا به حال | شجره‌ نامه‌ی عقاب‌ها

0

اگر شما هم مانند گیمر های دیگر علاقه ی فراوانی به سری اساسین کرید دارید و می خواهید ماجرای بازی را بدانید با نکست فور گیم همراه شوید.

در سال ۲۰۰۳ کمپانی یوبی‌سافت قصد ساخت عنوانی دیگر از سری شاهزاده‌ی پارسی با نام Prince of pesria: Assassin را داشت. داستان بازی بر اساس اساسینی بود که ماموریت محافظت از شاهزاده‌ی جوان را بر عهده داشت، اما این ایده به سرعت رد شد و این بازی تبدیل به یک IP مجزا به نام اساسین کرید شد. داستان کلی این مجموعه بر اساس جنگ بین اساسین‌ها و تمپلارها بر سر عقایدشان است. ریشه‌ی تاریخی اساسین‌ها از حشاشین‌ها اقتباس شده و بر خلاف باور عموم به معنای کسانی که حشیش مصرف می‌کردند نیست، بلکه در قرون ۴ و ۵ هجری در کشور‌های اسلامی دارو فروشان را به این نام می‌خواندند. حشاشین‌ها افرادی عضو فرقه‌ی باطنیه و طرفدار نهضت حسن صباح بودند که به مخالفت و قتل سران حکومت خلفای بنی عباس با روش‌های خاص خود می‌پرداختند.

تصویر بازی اساسین کرید 1 - نکست فور گیم

تصویر بازی اساسین کرید ۱

اساسین کرید ۱ ( Assassins Creed 1)

نخستین نسخه‌ ازین سری برای کنسول‌های Xbox360، PS3 و PC در سبک اکشن ماجرایی- مخفی‌کاری در سال ۲۰۰۷ عرضه شد. داستان از دید دزموند مایلز یکی از نوادگان اساسین‌ها که در زمان مدرن زندگی می‌کند دنبال می‌شود، شرکت آبسترگو برای یافتن قطعات عدن به حافظه‌ی ژنتیکی او دست پیدا کرده و سرگذشت جد دزموند به نام الطائر را مشاهده می‌کند. الطائر که دارای مرتبه‌ی بالایی در محفل اساسین‌ هاست ماموریت قتل ۹ تن از سران جنگ صلیبی را برای دست یابی به سیب عدن را دریافت می‌کند.

وجود عواملی همچون حرکات پارکور، مبارزه با سلاح های قدیمی و قابلیت گشت و گذار در محیط بازی گیم‌پلی بی نظیری را به وجود آورد که شبیه به هیج‌کدام از دیگر بازی‌ها نبود. ایده‌ی داستانی با تم تاریخی و گیم پلی ناب این بازی به سرعت نظر مخاطبان را جلب کرد و شروعی تازه برای یوبی‌سافت بود که روز به روز این سری را گسترش دهد. پیشنهاد می شود بررسی بازی Assassins Creed 1 | توهمی بد تر از واقعیت را بخوانید.

تصویر بازی اساسین کرید 2 - نکست فور گیم

تصویر بازی اساسین کرید ۲

اساسین کرید ( Assassins Creed 2)

داستان در دوره‌ی رنسانس از دید یکی دیگر از اجداد دزموند به نام اتزیو دنبال می‌شود. شخصیت اصلی داستان بر خلاف دیگر جد دزموند جوانی خوش‌گذران از خانواده‌ای مرفه است، اما طی دسیسه چینی‌های تمپلار‌ها علیه خانواده‌اش پدر و برادران او به دار اویخته می‌شوند، اتزیو برای گرفتن انتقام خانواده‌اش به فرقه‌ی مخالف یعنی اساسین‌ها می‌پیوندد. علاوه بر داستان بازی گیم پلی نیز به طرز عجیبی بهبود یافت، با اضافه شدن سلاح های جدید و متنوع مبارزات سیری روان و لذت‌بخش پیدا کرد و مراحل نیز تنوع بیشتری یافت.همچنین قابلیت‌هایی نظیر Fast Travel روند بازی را سریع تر کرد. محیط چشم‌نواز دوره‌ی رنساسنس و بنا‌های با شکوه ایتالیا و گرافیک قدرتمند بازی این نسخه را تبدیل به یکی از شاهکار‌های یوبی‌سافت کرد. با آنکه ۸ سال از تولید این نسخه می‌گذرد هنوز هم در صدر بازی‌های این سری قرار دارد. شما می توانید بررسی بازی Assassins Creed II | تازه وارد را مطالعه کنید.

تصویر اساسین کرید برادری - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید برادری

اساسین کرید برادری ( Assassins Creed Brotherhood)

موفقیت چشم‌گیر اساسین کرید ۲ یوبی‌سافت را مصمم به ساخت نسخه‌ی بعد با روایت داستانی دیگر از قهرمان سری قبل کرد. داستان بازی این‌بار در شهر رم و درست در ادامه‌ی نسخه‌ی پیشین دنبال می‌شود. مونتریجونی که محل زندگی اتزیو و خانواده‌اش بود توسط چزاره‌ بورجیا، پسر دشمن اصلی اتزیو در نسخه‌ی پیشین مورد حمله قرار گرفته و عموی او کشته و سیب عدن ربوده می‌شود. اتزیو که به تنهایی توان مقابله با دشمنان را ندارد عازم رم شده و شروع به تشکیل انجمنی از اساسین‌ها می‌کند. شما در طول مراحل بازی و برخورد با دشمنان کافیست با فراخواندن این افراد به سرعت ارتش دشمن را از پای در آورید. همچنین با آموزش دادن به این افراد می توان آنان را برای ماموریت عازم دیگر کشورهای اروپا کرد. یکی از نقاط عطف این نسخه اضافه شدن قسمت Multiplayer برای نخستین بار در این سری است، در این قسمت بازیکن می‌تواند کاراکتر‌های متعددی را انتخاب کرده و آن را ارتقاع دهد. حتما بررسی بازی Assassins Creed: BrotherHood |پیمان خونین را در وبسایت ما مطالعه کنید.

تصویر اساسین کرید افشاگری ها - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید افشاگری ها

اساسین کرید افشاگری ها ( Assassins Creed Revelations)

در این نسخه باز هم زندگی کاراکتر محبوبمان اتزیو را دنبال می‌کنیم، اتزیو اینک مسن‌تر شده و دیگر خبری از انتقام‌گیری‌های او نیست. او در پی یافتن کلید‌های کتابخانه‌ای مخفی در مصایف عازم استانبول می‌شود و به کمک انجمن اساسین های این شهر تلاش می کند آنها را بیابد، اما در پی جستجوی کلیدها اتزیو باز‌هم با دشمن دیرینه‌ی خود یعنی تمپلار‌ها درگیر می‌شود. نکته‌ی جالب این نسخه‌ این است که بازیکن تنها در نقش اتزیو ظاهر نمی‌شود بلکه سری هم به قهرمان قدیمی این مجموعه، الطائر می‌زند و شاهد مهم‌ترین لحظات زندگی او خواهد بود. گیم‌پلی روند سابق را ادامه می‌دهد و به‌جز اضافه شدن سلاح‌ها و دیگر تغییرات جزعی تفاوت چندانی با سری‌های پیشین ندارد. بررسی بازی Assassin’s Creed: Revelations | سرانجام عقاب پیر می تواند اطلاعات کاملی در مورد بازی در اختیارتان قرار دهد.

تصویر اساسین کرید 3 - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید ۳

اساسین کرید ۳ ( Assassins Creed 3)

این عنوان تنها یک سال پس از نسخه‌ی قبلی منتشر شد، این‌بار یوبی‌سافت سری به انقلاب آمریکا می‌زند. کارنر، شخصیت اصلی داستان، فرزند پدری تمپلار و مادری سرخ‌پوست است که در کودکی قبیله‌اش به آتش کشیده شده و مادرش را از دست می‌دهد. او در پی گرفتن انتقام مادرش به انجمن اساسین‌ها می‌پیوندد و درگیر جنگ همیشگی بین فرقه‌ی اساسین‌ها و تمپلار‌ها می‌شود. داستان در ادامه فراز و نشیب‌های چندانی نداشته و روندی سطحی را ادامه می‌دهد. کارنر به عنوان شخصیت اصلی‌بازی شخصیت‌پردازی ضعیفی دارد و عدم احساس هم‌ذات‌پنداری با او سیری کسل‌کننده را به بازی می‌دهد. گیم‌پلی نیز به شدت نخ‌نما شده و نسبت به سری‌های پیشین تغییر چندانی‌ نکرده. البته قابلیت‌های نه چندان دلچسبی مانند شکار حیوانات به آن افزوده شده، اما این تغییرات جزعی به تنهایی کافی نبوده و موجب نارضایتی علاقه‌مندان این سری شد‌. لازم به ذکر است که بازی در عصر مدرن پایانی زیبا و آبرومند را برای دزموند در پیش داشت. بررسی بازی Assassins Creed 3 | رو به زوال در نکست فور گیم قرار داده شده است.

اساسین کرید پرچم سیاه - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید پرچم سیاه

اساسین کرید پرچم سیاه ( Assassins Creed Black Flag)

ششمین بازی از خط اصلی این مجموعه در اکتبر ۲۰۱۳ منتشر شد. داستان این‌بار بر اساس دزدی دریایی به نام ادوارد است که تنها لباس اساسین ها را بر تن دارد و عقایدش کوچک ترین شباهتی به دیگر قهرمان‌های این سری ندارد. ادوارد برای کسب ثروت و شهرت در پی حوادثی میان جنگ بین دو فرقه قرار می‌گیرد. بازی در زمان مدرن پس از مرگ دزموند وضعیتی نا‌بسامان پیدا کرده و بازی از دید یک محقق آنالیزور به صورت اول شخص دنبال می‌شود. درنسخه ی قبل از نبرد‌های کوتاه دریایی رونمایی شد و البته مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و بازی را از یکنواختی خارج کرد. در این سری این مبارزات بخش اعظمی از گیم‌پلی را به خود اختصاص می‌دهد، شما می‌توانید به کشتی‌های مختلف هجوم برده و اموالشان را غارت کنید. اما این غارت‌های دریایی پس از مدتی بازی روندی کسالت‌آور گرفته و احساس بازی در نقش یک دزد دریایی را به بازیکن القا می‌کند.اگر در مورد این نسخه کنجکاوید بررسی بازی Assassin’s Creed IV: Black Falg | دزد دریایی یا اساسین؟ مسئله این است… را بخوانید.

تصویر اساسین کرید سرکش - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید سرکش

اساسین کرید سرکش (Assassins Creed Rogue)

این عنوان یکی از معدود بازی‌های این سری است که توسط استودیو یوبی‌سافت صوفیه و همکاری چند استودیوی دیگر توسعه یافت و سرانجام در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. بازی زندگی اساسینی را دنبال می‌کند که با عقاید انجمن اساسین ها به مشکل خورده و به فرقه‌ی مقابل یعنی تمپلار ها می‌پیوندد، به همین ترتیب بر خلاف تصور همیشگی این‌بار بازیکن اساسین‌ها را به قتل می‌رساند. گیم‌پلی بازی در مجموع کپی ضعیفی از نسخه ی پیشین است البته این قسمت بهبود‌هایی از نظر کنترل کشتی پیدا کرده اما در کل همان مبارزات دریایی به همان شکل سابق ادامه دارد. با توجه نکات ذکر شده بازی با روایت داستان ضعیف و گیم‌پلی یکنواخت خود بسیاری از طرفداران و منتقدان را ناراضی کرد. نکست فور گیم پیشنهاد می کند بررسی بازی Assassins Creed: Rogue | تکرار مکررات را مطالعه کنید.

تصویر اساسین کرید وحدت - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید وحدت

اساسین کرید وحدت (Assassins Creed Unity)

در سال ۲۰۱۴ یوبی‌سافت از سنت تولید سالی یک اساسین کرید پایش را فراتر گذاشت و علاوه بر AC Rogue عنوانی با نام AC Unity را برای کنسول های نسل هشتم عرضه کرد!  بازی از لحاظ تاریخی، دوره‌ی بسیار جذاب انقلاب فرانسه و وقایع آن‌ را دنبال می‌کند. داستان بازی بر اساس شخصیتی به نام آرنو است که در پی گرفتن انتقام پدر‌خوانده‌ی خود به انجمن اساسین‌ها می‌پیوندد، البته او در این راه تنها نبوده و دختر‌پدر‌خوانده‌اش الیز او را همراهی می‌کند. پاریس به عنوان لوکیشن اصلی بسیار طراحی تحسین برانگیزی دارد و با وجود وسعتش تمام جزئیات در آن رعایت شده اما متاسفانه گرافیک بازی بدون اشکال نبوده و باگ‌های متعددی در طول بازی به چشم می‌خورد. خوشبختانه گیم‌پلی کمی جذابیت سابق را پیدا کرده، دیگر خبری از قسمت کشتی‌رانی در این سری نیست و بازی حال‌ و هوای نسخه‌های اولیه را به خود گرفته. در کل بازی بر خلاف نسخه‌ی دیگری که در این سال اکران شد با روایت داستان عالی خود توانست باری دیگر نظر مثبت طرفدارانش را جلب کند.

تصویر اساسین کرید سندیکا - نکست فور گیم

تصویر اساسین کرید سندیکا

اساسین کرید سندیکا (Assassins Creed Syndicate)

این بار بازیکن در عصر ویکتوریا یعنی زمانی که انقلاب صنعتی به اوج خود رسید با جیکوب و ایوی همراه می‌شود تا اوضاع نابسامان لندن را بهبود بخشند و با تمپلار‌ها مقابله کند. نکته‌ی جالب این است که بر خلاف عادت همیشگی سیندیکا دارای دو قهرمان قابل بازیست. داستان نه‌چندان جذاب بازی شاید در نگاه اول کمی آزار دهنده باشد اما با شخصیت‌پردازی نسبتا خوب کاراکتر‌ها می‌توان ازآن چشم‌پوشی کرد. فضای لندن با توجه به صنعتی شدنش قدت مانور طراحان را افزایش داده و حس ‌و حال تازه‌ای یافته، بازی همانند نسخه‌ی پیشین طراحی زیبایی دارد که از نقاط قوت بازی محسوب می‌شود. بررسی بازی Assassins Creed Syndicate |پنجه عقاب آخرین نسخه ی منتشر شده از این سری را از دست ندهید.

خوش‌بختانه یوبی‌سافت امسال سنت‌شکنی کرده و شاهد عنوانی دیگر از اساسین کرید نیستیم. شاید بهتر است این کمپانی کمی منافع خود را رها کرده و به طرفدارانش احترام بگذارد. در هر صورت اساسین کرید همچنان یکی از محبوب‌ترین سری‌های بازی محسوب می شود و همواره امیدواریم عناوینی همچون گذشته را ببینیم.

اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید