نیم نگاه بازی The Last Guardian | آخرین نگهبان

0

E3 سال ۲۰۰۹ یکی از خاطره‌انگیزترین همایش‌های بازی‌های ویدیویی بود. بسیاری از شاهکارهای صنعت گیم مانند Mafia 2 ،Assassins creed 2 معرفی شدند ولی غرفه‌ی Sony و کنفرانسش حال هوای دیگری برای طرفداران داشت. آنها شاهد معرفی بازی‌های شاهکار دیگری مانند Uncharted2 بودند. اما یک کنفرانس از سوی شرکت سونی موجب شد هواداران تا چندین دقیقه صدای دست و سوت خود را که نمادی از شادی و به وجد آمدن بود نگه دارند. موضوع کنفرانس چیزی جز معرفی بازی The Last Guardian از شرکت بازی‌سازی Japan Studio نبود. همه‌ی PS3داران از معرفی چنین عنوانی خوشنود بودند. چرا که قرار است، یک شاهکار در کنسول خود تجربه کنند. اما هیچ کدام این افراد انتظار اینکه روند ساخت بازی به طور ناگهانی متوقف شود، نداشتند. صداهای دست و سوتی که هنگام معرفی بازی The Last Guardian به گوش می‌رسید همگی پوچ شدند. همه‌ی بازیبازها، ساخت بازی The Last Guardian را لغو شده می‌دانستند ولی سونی در پشت درهای بسته یک سوپرایز برای طرفداران خود داشت. سوپرایزی که هیچ یک از آنها فکرش را هم نمی‌کردند. در ادامه با نکست ۴ گیم همراه باشید تا ببینیم چه بر سر بازی The Last Guaridan آمد.

بازی The Last Guardian انحصاری PS4 - نکست 4 گیم

باکس آرت بازی The Last Guardian

ناشر: Sony

شرکت سازنده: Japan Studio

سبک: اکشن/سوم شخص

پلتفرم:  PS4

تاریخ انتشار: ۲۰۱۶

در وقفه بین کنفرانس‌های شرکت‌های بازی‌سازی مختلف بود. ناگهان تریلری آشنا به چشم افراد حاضر در سالن خورد. بله، آن تریلر چیزی جز بازی The Last Guardian نسل هشتمی را بر چشم افراد پراکنده نمی‌کرد. همه در عجب بودند تا اینکه در کنفرانس سونی رئیس شرکت بازی‌سازی Japan Studio بر روی صحنه آمد. موضوع را روشن‌تر ساخت. ایشان بعد از اینکه جزئیات بازی The Last Guardian را شرح دادند، دلیل این همه تاخیر و نابسامانی‌هایی که در روند بازی The Last Guardian مشکل ایجاد کرده بود را توضیح دادند. آقای یوشیدا پدر Play Station در کنفرانس E3 سونی گفتند:

محدودیت‌های Play Station 3 مانند سخت‌افزار و محدودیت حافظه‌ی دستگاه دست و پای سازندگان را بسته نگه داشته بودند. اما با معرفی Play Station 4 در E3 2012، موجب شد فکر ساختن ادامه‌ی بازی The Last Guardian در نسل هشت و بر روی پلی استیشن ۴ بیفتند. ما بسیار بابت این خبر خوشحال بودیم و سوپرایزی برای طرفداران آماده کردیم. می‌دانستیم تمامی هواداران کنسول PS4 از بازگشت بازی The Last Guardianخوشحال خواهند شد.

قبل از اینکه نگاهی عمیق به بازی The Last Guardian بیندازیم، شایسته است اول نگاهی بر شاهکارهای دیگر استودیوی پر آوازه‌ی Japan Studio بیندازیم. اولین ساخته‌ی این شرکت عنوان ICO است. بازی ICO برای اولین بار حدود چهارده سال پیش بر روی کنسول پلی استیشن ۲ منتشر شد. هرچند در سال ۲۰۱۱ دوباره برای PS3 بازسازی شد. بازی «ایکو»، زندگی پسری جوان را روایت می‌کند. بر روی سرش شاخ‌هایی به‌وجود آمده است. همه او را شوم و بد یمن می‌دانند. این بازی که دارای ترک‌های موسیقی زیبای ژاپنی است، بسیار مورد تقدیر منتقدین قرار گرفته و  این بازی در متاکریتیک نمره‌ی ۹۰ را به خود اختصاص داده است.

تریکو و پسربچه‌ی بازی The Last Guardian

با دیدن تریلرهای بازی The Last Guardian همه کنجکاو در فهمیدن داستان این پسربچه و هیولای دوست داشتی که نامش تریکو است، بودند. متاسفانه هنوز اطلاعات زیادی درباره داستان و شخصیت‌های اصلی بازی منتشر نشده است و ما مجبور به استفاده‌ی تریلرها و قوه تخیل خود هستیم. در ابتدای تریلر منتشر شده پسر بچه تریکو را هنگامی ملاقات می‌کند که وی در غل و زنجیر زندانی شده و بر روی زمین افتاده است. از تیرها و نیزه‌های که در بدن تریکو باقی مانده، مشخص است که وی مدت‌‌هاست، از شکارچیان فرار می‌کند. شکارچیانی که خواستار کشتن آخرین نگهبان هستند.

به گفته‌ی فومیتو کارگردان بازی The Last Guardian تریکو یک حیوان و از غرایز حیوانی برخوردار است، انتخاب‌های طبیعی دارد. می‌توان مانند یک سگ دست‌آموز به او چیزهایی یاد داد. برای تکمیل پازل‌های بازی باید تریکو را به گونه‌ای متوجه هدف خود کنید تا در این هدف شما را یاری دهد؛ برای مثال اگر گیم پلی بازی The Last Guardian را که در E3 2015 به نمایش درآمد، دیده باشید می‌بینید که پسرک با صدا زدن تریکو مقصود خود را به وی می‌فهماند یا برای اینکه تریکو او را از جای مرتفعی به مکان دیگر ببرد پسرک باید خود درجا بپرد تا تریکو به او یاری دهد. اگر هم بخواهید راه را به تریکو نشان دهید باید از بشکه‌ها یا وسایل درون محیط استفاده کنید. انتظار واکنش سریع تریکو رادر مراحل ابتدایی نداشته باشید چون همانطور که گفته شد تریکو یک حیوان است و نیاز به یادگیری دارد. گیم پلی The Last Guardian را هم اکنون مشاهده کنید.

اگر بخواهیم به جنبه‌های دیگر یک حیوان دست آموز نگاه کنیم باید گفت در بازی The Last Guardian تریکو نیاز به مراقبت‌هایی دارد که خود قادربه انجام آنها نیست. تریکو زخمی می‌شود، گرسنه می‌شود و یک سری نیازهای دارد که شاید با حیوان‌های دست آموز کمی متفاوت باشد. به هر حال در طول بازی باید به آن نیازها رسیدگی کنید تا یک حیوان دست آموزِ وفادار و حرف گوش‌کن داشته باشید! همانطور که گفته شد شما می‌توانید چیزهای مختلف به تریکو بیاموزید. به‌گفته‌ی فومیتو کارگردان بازی The Last Guardian هر یک از بازیبازان تریکوی مخصوص خود را دارند. ارتباط تریکو و پسربچه در بازی The Last Guardian بسیار، بسیار عمیق‌تر از یک حیوان دست آموز است؛ آنها مانند دو چیز، مکمل یکدیگر هستند. عنوان The Last Of Us را در نظر بگیرید. رابطه‌ی پسرک و تریکو دقیقا مشابه رابطه «الی» و «جوئل» است. پسرک فعالیت‌هایی در محیط بازی The Last Guardian انجام می‌دهد که در روند داستان تاثیر دارد و تریکو بیشتر اوقات مکمل این فعالیت است و وقت‌هایی هم تریکو پسرک را از مرگ به روش‌های مختلف نجات می دهد. در چند تریلر منتشر شده تنها بازیکن توانایی کنترل پسرک را دارد اما شاید در گیم‌پلی‌های آینده توان کنترل تریکو نیز دیده شود.

پسر بچه و تریکو در بازی The Last Guardian - نکست 4 گیم

پسر بچه و تریکو

اصل موضوع چیست؟

بیاید اندکی به بررسی شخصیت‌پردازی پسر بچه بپردازیم که در بازی The Last Guardian وظیفه ی کنترل آن بر عهده‌ی ما است. شاید با یک یا دو گیم‌پلی نتوان بررسی دقیقی کرد اما باید گفت وی لباس ساده‌ای بر تن دارد اما بر دستش نمادی هست که گویا وی یک پرنس یا یک شاهزاده‌ی کوچک باشد؛ شاهزاده‌ای که به همراه هیولای دست آموز خود وظیفه‌ی حفاظت از معابد را دارد. زبان گفتاری پسرک شبیه به زبان‌های بومی است و شناسایی آن امکان‌پذیر نیست. تریکو بیشتر شبیه یک حیوان با چهره‌ی دوست داشتنی است تا یک هیولا. شاید تریکوهای دیگری باشند که از معابد دیگری مراقبت می‌کنند و تریکو تنها محافظ باقی مانده نباشد؛ شاید تریکو همیشه در انتظار پیدا کردن خانواده ی خود است؛ خانواده‌ای از تریکوهای نگهبان. شاید پسرک هم مانند تریکو به دنبال دیگر افراد خانواده‌ی خود است. امیدواریم در آینده شرکت سازنده‌ی بازی داستان این عنوان را برای هوادارانش روشن‌تر سازد.

هنر ژاپنی

تنها چیزی که می‌توان در محیط The Last Guardian دید، گرافیک هنری و سرشار از اتمسفر است؛ چه بسا که این گرافیک هنری از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ تغییرات زیادی را به خود دیده است که چشمان هر فردی را نوازش می‌دهد. همه ساخته‌های استودیوی ژاپن از این ویژگی منحصر به فرد برخوردار هستند. شاید بسیاری باخود بگویند چرا تریکو از جزئیات بسیار بالا برخوردار است اما طراحی پسرک شبیه انیمیشن‌های ژاپنی است . جواب بسیار ساده است! اگر ساخته‌های دیگر این استودیو را تجربه کرده باشید، می‌فهمید که این سبک گرافیکی شرکت بازی‌سازی ژاپن استودیو است. گیم‌پلی بازی The Last Guardian در همایش E3 2015 نشان بازی کردن بازی The Last Guardian را با ۳۰ فریم بر ثانیه می‌دهد که وجود چنین فریمی در سال ۲۰۰۹ و برای Play Station 3 امکان‌پذیر نبود؛ همین نابسامانی موجب شد سازندگان در سال ۲۰۱۱ از ساخت بازی The Last Guardian دست بکشند. تصاویر The Last Guardian که در جریان E3 رونمایی شد را از اینجا ببینید. با آخرین و جدیدترین تصاویر The Last Guardian همراه شوید.

بعد از پخش گیم‌پلی بازی The Last Guardian یوشیدا در مصاحبه اختصاصی خود گفت:

 گیم‌پلی که ما در کنفرانس خود به نمایش گذاشتیم دقیقا همان چیزی است که بازیکن می‌تواند در دنیای بازی The Last Guardian انجام دهد.

این بدین معناست که شما در بازی The Last Guardian آزادی عمل کاملی در اختیار دارید.

یوشیدا همچنین درباره تاریخ انتشار بازی The Last Guardian که در حوالی سال ۲۰۱۶ است، توضیح داد:

ما به زمانی که برای انتشار بازی The Last Guardian اعلام کردیم ایمان داریم، چون مراحل ساخت بازی The Last Guardian به خوبی در حال طی شدن است. پس جای نگرانی نیست.

امیدوارم با توجه به مصاحبه یوشیدا دیگر شاهد تاخیرهای طولانی مدت نباشیم. امیدواریم سال ۲۰۱۶ شاهد بازی The Last Guardian باشیم.

پسر بچه در بازی The Last Guardian - نکست 4 گیم

پسر بچه در The Last Guardian

شاهکار دیگر شرکت بازی‌سازی Japan Studio با نام بازی The Last Guardian در همایش E3 2009 معرفی و برای کنسول نسل هفتمی سونی یعنی Play Station 3 برای سال ۲۰۱۱ تاریخ خورد اما وجود برخی مشکلات فنی و سخت افزاری این کنسول روند ساخت بازی The Last Guardian را برای مدتی متوقف ساخت. با معرفی کنسول نسل هشتمی سونی Play Station 4، سازندگان تصمیم بر ادامه‌ی ساخت بازی The Last Guardian گرفتند. امیداوریم با توجه به نمایش بی‌نظیر بازی The Last Guardian در E3 2015 شاهد شاهکاری دیگر از استودیوی ژاپن باشیم.

اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید