پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider | پارسال دوست امسال آشنا

0

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

یکی از قدیمی‌ترین بازی های انحصاری کنسول های اولیه‌ی پلی‌استیشن، سری بازی های Tomb Raider است که از سال ۱۹۹۶ در صدر لیست بازی های پرطرفدار کنسول PS1 می‌درخشید. اما رفته رفته روند خسته کننده‌ای را طی کرد تا جایی که در سال ۲۰۰۷ با انتشار یک نسخه از این سری بازی‌ها، سازنده‌ی بازی با زبان بی‌زبانی اعلام کرد که دیگر هیچ ایده‌ی جدید و نوآورانه‌ای برای این بازی ندارد! از همین رو برای مدت زمان نسبتا طولانی به مدت ۶ سال به این بازی استراحت دادند و سپس در سال ۲۰۱۳ تصمیم گرفتند یک ریبوت کامل از این بازی تحت نام بدون پسوند Tomb Raider به انتشار برسانند. سازنده‌ی بازی یعنی استدیوی کریستال داینامیک، در ساخت این نسخه از این سری بازی پرطرفدار سنگ تمام گذاشت و مشکلات زیادی را متحمل شد. به طوری که برخی از کارکنان این استدیو به دلیل کار بی‌وقفه‌ی ۱۸ ساعت در شبانه‌روز، سرانجام به دلیل بیماری های مختلف راهی بیمارستان شدند! اما نتیجه‌ی کار بازی موفقی بود که در سال ۲۰۱۳ برروی کنسول های نسل هفتم و رایانه های شخصی شاهد آن بودیم که البته یک سال بعد نیز برای کنسول های نسل هشتم بازسازی شد. این بازی شروعی جدید را برای شخصیت دوست داشتنی و بسیار محبوب این بازی یعنی لارا کرافت تعریف می‌کرد و هیچ رابطه‌ی داستانی مستقیمی با نسخه های قدیمی خود نداشت. لارای جوان پس از اینکه در رشته‌ی باستان شناسی فارغ‌التحصیل می‌شود به همراه گروهی از دوستان خود تصمیم می‌گیرد به منطقه‌ای در شرق عظیمت کند که به هیچ وجه آنطور که پیش‌بینی می‌شد این سفر پیش نرفت و به اتفاقات خونین و بسیار هولناکی ختم شد. لارا در انتهای این سفر پس از کشت و کشتارهای فراوان و سردرآوردن از یک افسانه که برای او به واقعیت تبدیل شده بود، به فردی تودار و رازآلود تبدیل شده و به لارایی رسیده است که قرار است در نسخه‌ی جدید آن که با نام Rise of The Tomb Raider شناخته می‌شود، با آن روبه رو شویم. مطمئنا اگر یک فرد عادی در مقابل شما قرار بگیرد و با شما از زنده شدن یک بانوی باستانی پس از گذشت چند هزار سال سخن بگوید و خاطراتی خونین از کشتن افراد مختلف و دالان های پر از جنازه برای شما تعریف کند، شما به او به چشم یک دیوانه نگاه می‌کنید. درست اتفاقی که پس از نسخه‌ی Tomb Raider 2013 برای لارا پیش آمده. در اولین صحنه از معرفی بازی Rise of The Tomb Raider شاهد یک روان پزشک درمقابل دختری بودیم که مدام سر و پاهای خود را با استرس فراوان تکان می‌داد و انگار از اضطرابی شدید در خود رنج می‌برد. این دختر همان لارا کرافتی است که قرار است در حوادثی چند مرتبه هولناک‌تر و کشنده‌تر از قبل در این بازی با او همراه شویم.

لارا در ابتدای نسخه‌ی سال ۲۰۱۳ این بازی، یک دختر کامل بی‌تجربه در زمینه‌ی مبارزه و کشت و کشتار بود و حتی شاهد صحنه‌ای بودیم که برای اولین بار دست به کشتن یک انسان می‌زد و برای اولین بار سلاح در دستان خود می‌گرفت. اما مهم ترین تفاوت Rise of The Tomb Raider و Tomb Raider 2013 این است که آن لارای بی‌تجربه و ناشی نسخه‌ی قبل به یک ماشین کشنده و بسیار خطرناک و مرموز تبدیل شده است که برای رسیدن به اهداف بسیار مهم خود از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند و از هیچ مانعی نیز نمی‌ترسد. وی قصد دارد در حوادث نسخه‌ی جدید به مناطق مرموز و سرزمین های مخفی و رازآلود سیبری سفر کند و به جست و جوی افسانه‌ای بپردازد که در راس آن یک معجون جاویدسازی وجود دارد! اینطور که پیداست، لارا قصد دارد کاری کند تا تمام کسانی که آن را یک دیوانه خطاب می‌کردند، به اشتباهات خود پی ببرند و افسانه‌ و یا همان واقعیت زنده ماندن یک انسان پس از هزاران سال را باور کنند. از همین رو ماموریت لارا کرافت اینبار یک ماموریت برنامه ریزی شده از طرف مرکز نیست و بلکه با اهداف شخصی نشات گرفته از حس بازپس گیری آبروی نسبتا از دست رفته‌ی خود پای به میادین مبارزه گذاشته است.

معرفی این بازی با حواشی بسیار بسیار زیادی همراه شد. تاکید می‌کنم، بسیار بسیار زیاد! زیراکه اینبار شاهد انتشار این بازی به طور انحصاری برای کنسول های Xbox 360 و Xbox One به مدت یک سال هستیم. بازی‌ای که موفقیت های خود را به طور انحصاری برروی کنسول های پلی‌استیشن بدست آورده بود، هم‌اکنون به انحصار رقیب درآمده. همین موضوع باعث شد درزمان انتشار بازی شاهد حواشی بسیار زیادی باشیم. حواشی‌ای که در انتها به انتشار خبری دررابطه با اینکه این بازی پس از یک سال از انتشار خود برروی کنسول های مایکروسافت برای کنسول های سونی و یا حتی کامپیوترهای شخصی منتشر خواهد شد، ختم شد. اما مطمئنا گوش تمام مخاطبان این بازی و صنعت بازی های ویدئویی از حواشی اطراف این بازی پر است. پس بدون هیچگونه حاشیه تراشی، دست روی اصل موضوع می‌گذاریم. یعنی بازی Rise of The Tomb Raider.

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider | لارا آماده جنگ

 

اگر بازی Tomb Raider 2013 را تجربه کرده باشید، مطمئنا با هیجان بسیار بالا و زد و خوردهای شدید و هولناک آن آشنایی کامل دارید. برای مثال از مبارزه‌ی تن به تن با یک گرگ عظیم‌الجثه در یک غار تاریک گرفته تا ضدعفونی یک زخم عمیق با استفاده از یک تیر بسیار داغ! این دو تنها قسمتی بسیار کوچک از حوادثی هستند که برای لارا کرافت در بازی Tomb Raider 2013 رخ دادند و از آن لارایی ساختند که حال با او روبه رو هستیم. همانطور که مطمئنا از نسخه‌ی بعدی هر بازی‌ای انتظار می‌رود، در Rise of The Tomb Raider شاهد موارد بسیار زیادی هستیم که از نسخه‌ی قبلی خود به ارث برده است. البته نه تمام و کمال به همان شکل! بلکه بسیار پیشرفته‌تر و کامل‌تر. برای مثال آن چنگک کوچکی که در نسخه‌ی قبلی به طور اتفاقی به آن مجهز شد و از آن برای بالا رفتن از ارتفاعات و صخره‌ها استفاده می‌کرد، هم اکنون به دو چنگک پیشرفته و مجهز تبدیل شده است که بالا رفتن از کوه های یخی و صخره های مرتفع را برای لارا بسیار آسان تر از قبل کرده. اما درکنار تجهیزات جدید لارا، یک قلاب و تناب جدید نیز به چشم می‌خورد که گویا قرار است در سیبری درون بازی از آن استفاده های بسیار زیادی داشته باشد. برای مثال می‌تواند برای بالا رفتن از دیوار یک ساختمان از آن استفاده کنید و یا حتی پریدن از روی چند شاخه‌ی درخت های متوالی با فواصل نسبتا نزدیک. همانطور که متوجه شدید، اینبار لارا علاوه بر حرکت برروی زمین، قادر خواهد بود برروی شاخه و تنه‌ی درختان نیز حرکت کند که البته با آن شکل و شمایل جای گرفتن خود برروی شاخه‌ی درخت، تمام قوانین فیزیک را به چالش کشیده!

سیستم مخفی کاری‌ای که در نسخه‌ی قبلی وجود داشت، در این نسخه پیشرفت های بسیار مهم و چشمگیری را شاهد بوده اینطور که پیداست سازندگان توجه بسیار مهم و ویژه‌ای برروی آن داشته‌اند. در اولین وهله موردی که در مخفی کاری های درون بازی مطمئنا از آن بهره خواهید برد، روش های گمراه کردن سربازان دشمن است که برای انجام اینکار راه ها و ابزارهای بسیار زیادی در بازی قرار گرفته. پرتاب بطری های شیشه‌ای و قوطی های فلزی ساده ترین راهی است که ممکن است از آن استفاده کنید. اما با کمی تفکر و تعقل در این زمنیه به این نتیجه می‌رسید که از تیروکمان خود نیز می‌توان استفاده‌ی بسیار مفیدی داشته باشید. به طوری که یک تیر از کمان خود به فضای اطراف سربازان دشمن شلیک کنید و سپس نظاره‌گر گمراه شدن هدف مورد نظر و باز شدن راه مورد نیاز خود باشید. بالا رفتن از درختان و شاخه‌ها نیز یکی دیگر موارد مهمی است که درهنگام مخفی کاری می‌توانید از آن استفاده کنید. در یکی از تریلر هایی که از گیم پلی بازی به نمایش درآمده بود، شاهد عبور لارا از یک پایگاه بدون دشمن، بدون کشتن حتی یک سرباز دشمن بودیم که به نوبه‌ی خود برای یک بازی اکشن ماجراجویی بسیار چشمگیر و حائز اهمیت است که سازندگان به این اندازه دست بازیباز را برای عبور از مراحل باز گذاشته‌اند. مطمئنا هزاران بازیباز دیگر وجود دارند که این مرحله از بازی را با سرو صدای فراوان و به راه انداختن سیل خون در پایگاه، به انتها می‌رسانند. خوب مصلما هر بازیبازی که اصول اسنیکی ماموریت های مخفی کاری را بلد نیست!

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider | مبارزه با حیوانات اینبار سخت تر شده

اما هنگامی موارد مربوط به گیم پلی بازی جذاب می‌شوند که از بحث مبارزه با دشمنان انسانی خارج می‌شویم. اینبار بسیار گسترده تر از نسخه‌ی قبل، شاهد نقش چشمگیر حیات وحش در بازی هستیم. حیوانات وحشی مطمئنا بخشی عمده از حوادثی را تشکیل می‌دهند که در بازی قرار است با آنها روبه رو شوید. خرس، گرگ، پلنگ، ببر، سگ و چندین و چند حیوان وحشی دیگر، تماما جزو مواردی هستند که با سبک و سیاق های مختلف در محیط های خاص و منحصر به فرد خود در محیط بسیار گسترده‌ی سیبری در انتظار لارای جوان دندان تیز کرده‌اند. مبارزات تن به تن و قسمت های دکمه زنی مبارزه با حیوانات در نسخه‌ی قبلی جزو چندین صحنه‌ی هیجان انگیز و بسیار جذابی بود که البته در دفعات بسیار زیادی شاهد آن بودیم.

اما اینبار یک خطر خانمان سوز بسیار خطرناک تر از قبل بر سر راه لارا سبز شده‌اند. طبیعت وحشی محیط بازی و خلق و خوی بدون پیش بینی آن مطمئنا جزو مواردی است که چالش های فراوانی برای را برای شما تدارک دیده. برای مثال از توده های عظیم برفی که از دامنه‌ی کوه ها درحال سقوط است یا همان بهمن، گرفته تا یک مسیر مرتفع و صعب‌العبور که باید با استفاده از چنگک و تناب خاص خود آن را طی کنید.

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

 

اما در محفل گفت و گو در رابطه با بازی Rise of The Tomb Raider، همیشه صحبت از Set – Pice های درون بازی خوش تر است! Set – Pice ها در این بازی دقیقا همان قسمت هایی هستند که مخاطب را در قسمت های قبلی بازی از فرط هیجان و دلهره به وجد می‌آورند. برای مثال قسمتی که لارا در اتاقک یک هواپیمای آویزان در بلندای یک دره‌ی عمیق، برروی شیشه‌ای ترک خورده به پشت خوابیده بود و هرلحظه ممکن بود دراثر شکستن شیشه به انتهای دره افتاده شود، جزو یکی از خارق‌العاده ترین صحنه های بازی Tomb Raider 2013 بود که البته به قول سازندگان بازی یعنی افراد استدیوی کریستال داینامیک، قرار است در Rise of The Tomb Raider مواردی هولناک تر و هیجان‌انگیزتر از قبل را مشاهده کنیم که مطمئنا همین نکته به تنهایی بسیار خوب و جائز اهمیت است.

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider | سردی هوا

اما نگرانی ها از جایی کلید می‌خورد که به نظر می‌رسد ایده های عوامل سازنده در خلق این صحنه‌ها ته کشیده است و قرار است شاهد Set – Pice های تکراری باشیم! زیرا در تریلری که از گیم پلی بازی در E3 به نمایش درآمد، شاهد فرار لارا از دست بهمن بودیم که شباهت های قسمت های مختلف این فرار هیجان‌انگیز درست همانند قسمت های مختلف فرار لارا از سقوط یک هواپیما در Tomb Raider 2013، انکار نشدنی است. امیدواریم سازنده به فکر مواردی از این قبیل نیز باشد و با انشتار خود بازی دست رد به تمام این شایعات و گمانه زنی ها بزند.

اما یکی دیگر از موارد مهم بازی، مطمئنا گرافیک آن است که البته تا بدینجا با نمایش های خیره کننده‌ی خود و دورنماهای تحسین برانگیز و ویچری خود (!)، حرفی برای گفتن باقی نگذاشته است. بدون شک ترکیب های زیبای پرتو های نور خورشید و سطوح یخی و پوشیده از برف جزو زیباترین چشم‌انداز های نسل هشتم خواهد بود که قرار است در Rise of The Tomb Raider شاهد آن باشیم. و یا حتی ترکیب استادانه‌ی یک جنگل بارانی که در شب هنگام و چراغ های روشن، یک چشم اندازه بسیار زیباتر را بوجود آورده است. اینها تماما بخش کوچکی از چشم‌اندازها و طبیعت های بکر این بازی هستند که در بازی با نمونه های بسیار بیشتر آن روبه رو خواهیم شد. اما هنگامی که کمی وارد جزئیات می‌شویم به این موضوع پی می‌بریم که هنوز یک جای کار می‌لنگد. آخر چرا یک بازی نسل هشتمی که در سال ۲۰۱۵ قرار است به طور انحصاری برای دو کنسول به انتشار برسد و البته از همه مهم‌تر اینکه سازنده‌ی اصلی آن وظیفه‌ی پورت نسخه‌ی Xbox 360 را به یک استدیوی دیگر سپرده و تمام تمرکز خود را برروی نسخه‌ی Xbox One قرار داده، باید دارای لبه های تیز در سطوح مختلف باشد! اندکی پولیش کاری در این زمینه جزو مواردی است که کریستال داینامیک تا روز انتشار بازی حتما باید به آن رسیدگی کند، زیرا به شخصه جزو افرادی خواهم بود که موضوعاتی از این قبیل را که نوید از کمکاری سازندگان می‌دهند را جزو نقاط ضعف بازی خواهم دانست. درکل می‌توان نتیجه گرفت که Rise of The Tomb Raider از دور دارای یک گرافیک چشم‌نواز و بسیار زیبا است، اما همین که کمی به جزئیات آن در تریلرها نگاه می‌کنید، مواردی اعم از فرو رفتن پا و تجهیزات لارا در دیوار و شاخه‌ی درختان و یا حتی عدم تغییر سطح برف به هنگام عبور لارا در برخی از قسمت های بدن وی (به جز پاها و ردپا)، مطمئنا در ذهن شما بذر بدنگری به این بازی را می‌کارند که البته با نگاهی به داستان خوب و گیم پلی پیشرفته و پر از جزئیاتش، خواهید توانست این بذر را از ذهن خود دور بیندازید.

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider | چنین صحنه هایی در بازی زیاد هستند

بازی Rise of The Tomb Raider که تا به امروز مایکروسافت مانور های بسیار زیادی برای تبلیغ از آن داده و امیدوار است تا آن را به آنچارتد مایکروسافت تبدیل کند (!)، در Holyday پایان سال جاری برای کنسول های Xbox 360 و Xbox One به انتشار خواهد رسید و درست یک سال بعد در همین روز می‌توانید آن را برروی PS4 تجربه کنید. حتی هم‌اکنون قادر به پیش خرید آن برروی PS4 نیز هستید! اما همچنان خبر قطعی‌ای از تاریخ انتشار بازی برروی PS3 و کامپیوتر های شخصی نیست، اما به نظر می‌رسد مطمئنا در دستور کار کریستال داینامیک قرار خواهد داشت.

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

پیشنمایش بازی Rise of The Tomb Raider

اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید