Oculus Rift در برابر HTC Vive : کدام بهتر است؟

0

بزودی تکنولوژی واقعیت مجازی بخشی مهمی از زندگی انسان خواهد شد. در این مقاله Oculus Rift در برابر HTC Vive قرار داده شده است تا ببینیم کدامیک در آینده بیشتر در میان مردم نفوذ پیدا می کند. در ادامه با نکست ۴ گیم همراه شوید.

Oculus Rift در برابر HTC Vive ؛ پیروزی از آن کیست؟

سال واقعیت مجازی هم اکنون سهم عادلانه ای از دگرگونی و مجادله را داشته است. در ابتدا اوکولوس ریفت با لانچ ناشیانه و عجولانه برای طرفداران پروپاقرصش عرضه شد. از طرفی دیگر، HTC Vive چندین تاخیر به خود دید، البته به نظر رسید از عهده ی چیزهایی به شیوه ی حرفه ای تر برآمد و بیشترین مشتری در زمان تعیین شده را برای هدستش مهیا کرد. خارج از لانچ های این دو هدست واقعیت مجازی،گیمرها چندین پرسش در ذهن خود دارند. در ابتدای جنگ هدست های واقعیت مجازی باید ببینیم که کدام بهتر است، Oculus Rift یا HTC Vive؟ البته باید به Playstation VR نیز اندیشید. ما به تازگی آنرا بررسی کردیم و بسیار با کارکرد آن تحت تاثیر قرار گرفته ایم، به هرحال این تاثیر بیشتر به دلیل قیمت بسیار پایینتر و سخت افزار مورد نیاز اتفاق افتاده است. اگر شما به دنبال بهترین تجربه واقعیت مجازی میگردید باید یکی از این دو را انتخاب نمایید اما کدام یک؟ ما وارد مقوله های موجود میشویم، برنده ی هرکدام را اعلام میکنیم. اگرچه برنده ی نهایی بر پایه ی نگاره ی کلی میباشد،نه بر حساب دسته ها و مقوله ها.

قیمت: برنده: Oculus Rift

اینیکی دشوار است چون هر دو هدست کار ها را متفاوت انجام میدهند. بر روی کاغذ حدود ۲۰۰دلاری فرقشان است که Oculus Rift قیمتش ۵۹۹دلار و HTC Vive هم ۷۹۹ دلار قیمتگذاری شده است. به هرحال شما چیز های خیلی بیشتری با HTC Vive بدست خواهید آورد. بنابراین آن به همراه کنترلر حرکتی و  نصب مقیاس اتاق عرضه میشود. اوکولوس همچنین با خودش یک کنترلر اکسباکس وان نیز به همراه دارد.اگر یکی از آ«هارا لازم دارید بهتر است بدانید که مقداری از کنترلر های مشابه ارزانتر برایتان تمام میشود.البته تا به اینجا هر دو مساوی هستند.همانطور که کنترلر های لمسی اوکولوس دیرتر عرضه و قیمتی مساوی برای جفت هدست ها تعیین میکندد ولی یک هدست به شما اجازه میدهد که کمتر پرداخت نمایید.پس اگر میخواهید به علاوه آن نیز یک pc تهیه کنید فقط یک انتخاب برای این مقوله مناسب است.

Oculus Rift در برابر HTC Vive دارای قیمت مطلوبتری است - نکست 4 گیم

Oculus Rift در برابر HTC Vive دارای قیمت مطلوبتری است

راحتی و طراحی: برنده: Oculus Rift

هدست های واقعیت مجازی باید روی صورت شما قرار بگیرند و مدت زیادی در همان حالت بمانند.این یعنی طراحی بسیار حائز اهمیت میباشد.مقدار راحتی آن روی صورت میتواند تعیین کننده مقدار زمانی باشد که شما با این هدست بازی خواهید کرد.در این مقوله برنده ی بی چون و چرا Oculus Rift میباشد.۱۰۰ گرم وزن کمتر و طراحی مخصوص راحتی باعث برتری Oculus Rift در این زمینه شده است.

اما این بدین معنا نیست که Vive ضعیف طراحی شده، بلکه برای کارکرد هایی در نظر گرفته شده. وزن سنگینترش مشکل بزرگی نیست.اما شما متوجه آن روی صورتتان خواهید شد شد و آن نیز پس از حدود یک ساعت یا بیشتر بازی کردن باعث اذیت شدن و ناراحتی خواهد شد.

هدفن های Oculus نیز توکار طراحی شده اند که باعث بهتر اندازه شدن آن بر روی سر میشود. به هرحال اگر هدست باکیفیتی مثل بسیاری از پی سی بازها دارید ترجیح میدهید که از آن استفاده کنید اگرچه باعث تجربه راحتی کمتری خواهد شد.

Oculus Rift در برابر HTC Vive دارای طراحی مناسبتری است - نکست 4 گیم

Oculus Rift در برابر HTC Vive دارای طراحی مناسبتری است

ویژگی ها: برنده: HTC Vive

تمام نقطه ی شکوفه ی انقلاب واقعیت مجازی میزان ویژگی های جالب این هدست هاست.هردوی آنان ویژوال های پیگردی سر سه بعدی را ارائه میدهند ولی فقط یکی از آنان فراتر رفته و چیزی که من آنرا تجربه کامل حقیقت مجازی مینامم ارائه میدهد.این هدست به راحتی هدست اوکلوس را از صحنه ی رقابت در این مقوله حذف میکند.به بازیکن ها فقط کنترلر حرکتی در یک قسمت کوچک نمیدهد،بلکه همچنین در مقیاس اتاق هم میتواند واقع شود و اجازه دهد تا در فضای شبیه سازی شده قدم بزنید.

Oculus Rift از کنترلر های لمسی خود در سال بعد استفاده میکند و اوکولوس هم از مقیاس اتاق پشتیبانی نخواهد کرد، حداقل تا آینده ای نزدیک.این یکی از مقوله های نه خیلی مهم در این لیست است که HTC Vive از آن پیروز به بیرون می آید.

Oculus Rift در برابر HTC Vive در زمینه ی گیم حرفی نمی زند - نکست 4 گیم

Oculus Rift در برابر HTC Vive در زمینه ی گیم حرفی نمی زند

بازی ها: برنده: HTC Vive

مقوله ی بسیار مهمیست.اگر بازی خوبی برای بازی کردن وجود نداشته باشد قطعا دلیلی هم برای خریدن این هدست ها نخواهد بود و این یک نقطه جالب مشاجره بین این دو هدست نیباشد. HTC Vive با کمک Steam VR اجازه به پلتفرم باز بودن هدست میدهد اما اوکولوس دارای محدودیت هاییست. هر دو گزینه های خوب هستند اما به نظر میرسد HTC Vive انتخاب بهتریست چرا که پلتفرم باز است.

به هرحال سوال اصلی اینجاست که کدام هدست بازی های بهتری را شامل میشود.شما فکر خواهید کرد که اوکولوس برنده ی بی چون و چراست چون از بازی های انحصاری بهره میبرد،در صورتی که Viveبا تمامی بازی های روی استیم همخوانی دارد.به هرحال این به مقوله ویژگی های هر هدست برمیگردد.با اوکولوس نمیتوان بازی های Vive را بازی کرد.ب رای مثال نمیتوان به سادگی بدون کنترل حرکتی بازی کرد و البته این امکان وجود دارد که با نقض یک سری خدمات بتوانید انحصاری های اوکولوس را روی Vive بازی نمایید. به هرحال بهترین تجربه ای که از بازی های واقعیت مجازی داشتم مربوط به Vive بود.

Oculus Rift در برابر HTC Vive ؛ انتخاب با شما - نکست 4 گیم

Oculus Rift در برابر HTC Vive ؛ انتخاب با شما

نتیجه گیری و جمعبندی: برنده: HTC Vive

ما میتوانستیم این دو هدست را در مقوله های مختلف دیگری نیز مقایسه کنیم اما همین چهار مقوله برای دریافت یک تصویر کلی از هردو هدست بسیار مناسب تر از بقیه به نظر میرسند.همان گونه که مشاهده مینمایید برنده چهار مقوله به صورت مساوی تقسیم شد که هرکدام از هدست ها دو مقوله را برنده شدند.به هرحال دو مقوله ای که HTC Vive برنده شد درواقع مهمترین و حائز اهمیت ترین مقوله های اکثریت بازیکنان بود.از لحاظ مشخصاتی مانند کیفیت صفحه نمایش و سایر موارد مساوی بنظر میرسند.با اوکولوس مقدار کمتری God Ray و با Htc Vive هم مقدار بیشتری افکت screen door دریافت خواهید کرد.اگر هزینه ی پرداختی برای شما مهم است یا شما به دنبال هدست سبک وزن میگردید اوکولوس ریفت کاملا مناسب شماست اما اگر شما به دنبال یک تجربه ی واقعی واقعیت مجازی برای حال و آینده میباشید HTC Vive قاعدتا بهترین انتخاب پیش روی شماست.

منبع: Attack Of The Fan Boy

اشتراک گذاری
خبرنامه

یک نظر دهید